fbpx
Таг: тетекс

таг: тетекс

Последниот погон од фабриката „Тетекс“ од денеска престанува со работа

Од денеска престанува производството во последната работна единица „Конфекција“ од поранешниот текстилен гигант „Тетекс“. Последните 140 работници во „Конфекција“ ќе бидат регистрирани во Агенцијата за вработување како невработени. -Предвидени се седум лични доходи за оние работници кои имаат над 25 години работен стаж, а останатите соодветено на должината на стажот. Оние кои се пред пензија ќе бидат 18 месеци под...

Пожар во фабриката „Тетекс“ во Тетово

Пожар кој избувна попладнево околу 16.30 часот, целосно пеплоса седум канцеларии од административната зграда на фабриката „Тетекс“ во Тетово. При гасењето на пожарот, лесни повреди добил еден пожарникар, кој по укажаната помош во тетовската клиничка болница, пуштен е на домашно лекување. Пожарот за околу еден час целосно е локализиран. Во гасењето интервенирале три противпожарни возила и девет пожарникари. Пред три дена, пожар исто...

Работнички и Тетекс ќе се борат за трофеј

Работнички и Тетексќе се борат за трофејот во фудбалскиот Куп на Македонија на арената „Филип Втори“, вечерва во 20 часот. Доколку победи, Работнички четврти пат ќе се радува на трофејот и ќе има можност да го одбрани. Тетекс двапати бил победник на ова натпреварување. Натпреварот ќе почне во 20 часот.

Земјава од четврток влегува во портокалова фаза на високи температури

Од утре до недела, нашето подрачје ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која ќе предизвика сончево и натпросечно топло време за овој...