fbpx
Таг: телекомуникации

таг: телекомуникации

5Г технологијата не е оружје за масовно убивање

Научната јавност е категорична дека 5Г технологијата ќе се користи за подобрување на комуникацијата во воените комуникации, но не како оружје за масовно убивање. Експертите велат дека е бесмислено да се шират застрашувачки гласини дека 5Г се користи како оружје од војската. Целиот електромагнетен спектар може да се подели на два вида на зрачење: јонизирачко зрачење, кое убива луѓе...

Телеком Словенија се повлече од „ВИП“

Телеком Словенија ја прифати понудата на Телеком Австрија и го отстапи својот удел во македонскиот телекомуникациски оператор „ВИП“ за сума од 120 милиони евра, објави словенечката берза. Со купувањето на преостанатите 45 отсто од досега заедничката компанија „Оне.ВИП“, австрискиот телеком станува стопроцентен сопственик на операторот. Компанијата беше формирана на 1 октомври 2015 година, кога беше напоменато дека останува можност Телеком Словенија...

Мислав Галер ќе биде нов извршен директор на „Оне-Вип“

Мислав Галер ќе биде нов извршен директор на телекомуникацискиот оператор „Оне-Вип“. Тој обврските на новата функција ќе ги преземе од октомври 2017 година и ќе го наследи Димитар Ковачевски, кој одлучил да ја напушти компанијата. „Ковачевски ќе остане во „Оне-Вип“ до крајот на годината за да помогне во веќе почнатите проекти кои се однесуваат на зацврстување и на позиционирање на брендот на...

Косово и официјално го доби повикувачкиот број 383

Министерката за дијалог во владата на Косово, Едита Тахири, денеска соопшти дека Меѓународната телекомуникациска унија и официјално му го додели повикувачкиот број 383 на Косово. „Ова и историско достигнување во областа на телекомуникациите и го зајакнува меѓународниот субјективитет на државата Косово“, стои во соопштението. Со стапување на сила на повикувачкиот број за Косово, со работа ќе престанат броевите како што се...

Непал го погоди земјотрес со јачина од 5,6 степени

Непал утринава го погоди земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, чијшто епицентар бил во близина на Монт Еверест, околу 150 километри североисточно од Катманду, соопшти Американскиот сеизмолошки центар. Извештај за евентуални жртви и за штети сè уште нема. Mногумина од жителите на Катманду истрчале од своите домови на улиците, но нема прекин во снабдувањето со електрична енергија или...

Димитар Ковачевски е нов извршен директор на „Оне-Вип“

Димитар Ковачевски е новиот извршен директор на компанијата „Оне-Вип“ и доаѓа на местото на Никола Љушев. Ковачевски својата успешна 18-годишна кариера ја почнал во „Македонски телеком“, каде го продолжил својот развој на менаџерски позиции, а членувал и во интернационални бренд и комуникациски комитети и во управни одбори. Ковачевски е дипломиран економист во полето на корпоративниот менаџмент, информациски системи и на деловна процесна интеграција. Обврските на...

Телекомуникацискиот гигант „Еј-ти енд ти“ го купува „Тајм Ворнер“ за 86 милијарди долари

Американскиот телекомуникациски гигант „Еј-ти енд ти“ (AT&T) објави дека ќе ја купи медиумската групација „Тајм Ворнер“ за сума од речиси 86 милијарди долари, јавуваат светските медиуми. Зделката, која е една од најголемите оваа година, сè уште чека одобрување од регулаторите, пренесува „Би-би-си“. Доколку преземењато помине, тоа ќе значи ставање под една капа на дистрибуциската мрежа на „Еј-ти енд ти“ со содржините од филмските...

Србија пред тешка одлука за сопственоста на телекомот во Косово

Србија до недела треба да се изјасни за тоа дали ќе се согласи со предлогот за примената на договорот за телекомуникациите со Приштина, со које се предвидува Белград да се откаже од сопственоста над имотот на телекомот во Косово. Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека станува збор за тешка одлука, која може да има големи политички последици. „Многу е тешко...

„Веризон“ го купува „Јаху“ за 5 милијарди долари во готово

Американскиот телекомуникациски гигант „Веризон“ ја купува интернет-компанијата „Јаху“ (Yahoo) за речиси 5 милијарди американски долари во готово, јавува „Би-би-си“. „Јаху“, како што јавува британскиот национален сервис, ќе биде споена со фирмата АОЛ, уште една интернет-компанија чија слава избледува, а која лани беше купена од „Веризон“. Инаку, договорот меѓу „Веризон“ и „Јаху“ не го вклучува значителниот удел што интернет-компанијата го има во...

„Фјучр ком 2015“ – работилница по повод Светскиот ден на телекомуникациите

Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) ја организира работилница „Фјучр ком 2015“ (FutureCom2015) по повод Светскиот ден на телекомуникациите и информатичкото општество - 17 мај. На работилницата предавања ќе одржат професорот Јан Акјилдиз од американскиот универзитет „Џорџиа тек“ од Атланта, како и најдобриот млад научник за 2014 во Македонија, м-р Даниел Денковски. Целта на втората работилница е да се разменат...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...