fbpx
Таг: SVR Skopje

таг: SVR Skopje

Закана за убиство на градоначалничкиот кандидат на Беса за Сарај

Закана за убиство вчера пред 17 часот добил кандидатот на Беса за градоначалник на општина Сарај, Башким Бакиу, објави „Порталб“. Случајот во полиција го пријавил Бакиу. Според СВР Скопје, вчера, околу 19 часот, во Полициската станица Центар дошол Башким Бакиу, жител на селото Љубин, и кажал дека во текот на денот добил СМС со заканувачка содржина на неговиот мобилен телефон....

Полицијата трага по две лица што „фрлале предмети“ кон затворот „Идризово“

Секторот на внатрешни работи Скопје трага по две лица кои вчеравечер, маскирани фрлале предмети кон женскиот оддел во затворот „Идризово“, соопшти МВР. Полицијата била повикана откако претходно интервенирале затворски чувари, кои истрелале два предупредувачки куршуми во воздух, по што маскираните лица побегнале. Како што соопшти МВР, вчера околу 22.30 часот затворска службеничка го известила главниот командир на затворот дека пред...

Најдено изгорено човечко тело кај селото Љуботен

Изгорено човечко тело било пронајдено ноќеска во меѓа на ливада кај скопското село Љуботен, извести СВР Скопје. Околу 23.30 часот вчера, во полиција било пријавено дека гори меѓа од ливада кај селото, по што полициска екипа излегла на терен и по згаснувањето на огнот било најдено изгорено човечко тело. По наредба на јавен обвинител телото е предадено за обдукција. Полицијата работи...

Нова кривична пријава за ексдиректорот на Неврохирургија

СВР Скопје соопшти дека до Основното јавно обвинителство-Скопје поднел кривична пријава против А.Ч. (57), поранешен директор на Клиниката за неврохирургија во Kлиничкиoт центар „Мајка Тереза“. Го товари за противправно стекнување и прикривање имот. Според новата пријава, Александар Чапаровски, кој претходно во мај доби кривична пријава за примање поткуп, од 2007 до 2017 година, спротивно на обврската, не ја пријавил својата...

МВР со известувања до Обвинителството за насилници и за српскиот разузнавач

Министерството за внатрешни работи (МВР) извести дека во изминативе неколку дена Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднело шест известувања за истрагата околу насилствата на 27 април во Собранието на Република Македонија. Притоа, поднесена е кривична пријава заедно со известување против А.К., за учество во толпа што ќе изврши кривично дело, при што по...

Нови испрашувања и претреси за насилствата во Собранието

Тројца скопјани и еден виничанец се најновите лица повикани во СВР Скопје за да бидат испрашани во врска со насилствата во Собранието, по што биле ослободени. Во домот на уште еден скопјанец е извршен претрес, при што не се пронајдени докази, па и тој е на слобода. Како што соопшти СВР Скопје, за сите пет случаи до Јавното обвинителство ќе...

Уште две пријави за насилствата во Собранието, а двајца од УБК на испрашување во СВР-Скопје

Поднесени се две нови кривични пријави за насилствата во Собранието на Република Македонија на 27 април, до Основно јавно обвинителство Скопје се испратени уште три известувања, а во СВР Скопје е извршен разговор со двајца вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање и за нив ќе биде подготвен поднесок, информира МВР за најновите активности од истрагата за сериозниот инцидент. Исто...

Уште три лица идентификувани за тепањето во Собранието, двајца ослободени, еден во притвор

Полицијата викендов разговарала со тројца осомничени учесници во насилствата во Собранието на 27 април, од кои едно лице што само се пријавило во полициска станица по враќање од странство е во притвор, а другите двајца се пуштени на слобода и за нив ќе има поднесоци. Според соопштението, по прегледувањето на видеозаписите, СВР Скопје ги повикало на разговор Д.С. (39) од Скопје...

МВР идентификувало уште четири учесници во упадот во Собранието

СВР Скопје вчера повикало на службени разговори уште лица за кои имало сомневање дека биле вклучени во упадот и во дивеењата во Собранието на 27 април, од кои за четворица ќе поднесе известување до Основното јавно обвинителство - Скопје. Поради основан сомнеж дека учествувале во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејство, СВР Скопје на јавното обвинителство ќе...

Издавањето учебници е комплексно, велат од МОН за учебникот кој стаса пред крајот на училишната година

Министерството за образование и наука (МОН) се огласи по повод последните случувања кои предизвикаа реакции во јавноста, кога на две недели пред крајот на учебната година, стаса новиот учебник...