fbpx
Таг: сообраќајни несреќи

таг: сообраќајни несреќи

Црна традиција: И Урко на Груевски и Зекиров на Мијалков прегазија по еден човечки живот

На Дејан Митровски - Урко и на Ален Зекиров, освен што им беа лични телохранители на поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и на неговиот братучед и поранешен шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков, заедничко им е и тоа што двајцата се инволвирани во сообраќајни несреќи со смртни последици. Денеска, МВР до скопското јавно обвинителство поднело кривична...

Промовирана новата национална стратегија за безбедност во сообраќајот

Во првите шест месеци од 2015 година, во сообраќајни несреќи загинале 52 лица, што е за 19 помалку во однос на истиот период лани кога таа бројка изнесувала 71 лице. Бројот на повредени лица, заклучно со мај годинава, изнесува 2093, а таа бројка во истиот период лани изнесувала 2687 лица. Овие статистички податоци ги изнесе министерот за внатрешни работи, Митко...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...