fbpx
Таг: соларна електрана

таг: соларна електрана

ЕСМ: ЕБРД ја нотира успешната реализација на соларната електрана Осломеј

АД ЕСМ и Владата на Република Северна Македонија остануваат цврсто решени на имплементацијата на т.н. зеленото сценариот во енергетскито сектор во земјата и зголемување на бројот на производствени капацитети на електрична енергија од обновливи извори, соопшти ЕСМ. Како што велат оттаму, напорите на компанијата се препознаени од сите релевантни меѓународни институции, вклучиени во реализацијата на проектите зацртани во Стратегијата за...

За фотонапонска електрана кај Осломеј избрани понудите на турската „Фортим Енерџи Електрик“ и бугарската „Соларпро холдинг“

Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) ги одбра како најповолни доставените понуди на компаниите „Фортим Енерџи Електрик“ од Турција и „Соларпро холдинг“ од Бугарија, за изградба на фотонапонска електрана на местото на некогашната термоелектрана Осломеј, со јачина од 50 мегавати. Владата на синоќешната седница даде согласност на овој избор на најповолна понуда, во постапката за доделување договор за воспоставување јавно-приватно...

На островот Вис пуштена во работа најголемата соларна електрана во Хрватска

Хрватското електростопанство (ХЕП) ја пушти во работа сончевата електрана на островот Вис, најголема во земјата и вредна 4,1 милион евра. Електраната е прва по ред од седумте соларни електрани кои ХЕП планира да ги пушти во перидот од 2019-2023 година, во рамките на циклусот планиран за нивна изградба, кој е во вкупна вредност од 99,4 милиони евра. Со изградба на...

Соларната електрана „Караваста“ во Албанија ќе произведува најевтина струја на Балканот

На вториот тендер за фотонапосна централа Караваста, Албанија, компанијата „Волталиа“ понуди продажна цена на струјата од само 24,89 евра за мегават-час, што е рекордно најниската цена во регионот. За оваа соларна електрана, „Волталиа“ ќе има 15-годишен договор со државата за фиксна цена, за половина од производството од погонот, кој е со јачина од 140 мегавати и со животен век...

Не бев во бегство, тврди Палевски, откако му беше одреден притвор од 30 дена

„Не сум бил во бество и не смеам да зборувам поради истрагата“, изјави пред новинарите првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски Палчо кога со...