fbpx
Таг: садење

таг: садење

Ученици и професори од три земји во „Корчагин“ садеа еко-картички како симбол за социјално претприемништво

Во средното училиште „Раде Јовчевски- Корчагин“- Скопје денеска се одржа завршниот настан од проектот „SEED – Проект за развој на образование за социјалното претприемништво“. Ученици и професори од средни училишта од Македонија, Литванија и Хрватска заедно садеа еко-картички од кои никнува цвеќе-пркос. „Преку гестот на заедничко садење се пренесе симболиката дека социјалното претприемништво е семе кое треба да расте и да се...

Обединет Балкан за чист воздух: Утре и задутре ќе бидат засадени 400 дрвја во регионот и во Скопје

На 19 и 20 ноември во повеќе градови во регионот, вклучително и во Скопје, ќе бидат засадени вкупно 400 дрвја. Како и минатата година, се организира регионалната акција „Дрво на пријателството“ што ја спроведува Европскиот фонд за Балкан (ЕФБ), во соработка со Мој Воздух/AirCare, во Македонија и други локални партнери во сите земји од регионот на Западен Балкан. Во Скопје,...

Општина Центар доби само 120, а Ѓорче Петров – 85.293 садници за „Денот на дрвото“

Државата преку „Македонски шуми“ има различен аршин кон единиците на локална самоуправа, па своеволно одлучува која општина колку садници ќе добие за зазеленување на просторот, се вели во соопштението на Општина Центар. Во него се посочува дека за денешниот „Ден на дрвото“, Општина Аеродром добила 22.770 садници, Општина Ѓорче Петров добила 85.293 садници, Општина Гази Баба добила 67.905 садници, а Општина...

Студенти на ФИНКИ и на ФФК засадија дрва на УКИМ

Студенти од Факултетот за физичка култура и на ФИНКИ заедно со нивните декани, Вујица Живковиќ и Иван Чорбев, во дворот на кампусот на Универзитот „Свети Кирил и Методиј“ засадија дрвја откако претходно преставници од „Студентски пленум“ го блокираа влезот на ректоратот. - Јас сум декан неколку месеци и не знам детали, но можам да ви кажам дека целата процедура за...

По 500 евра нè чини секоја засадена палма

Околу 500 евра по стебло платило претпријатието „Македонски шуми“ за палмите што деновиве се засадуваат низ градовите во Македонија, или вкупно околу 522.000 евра за 1.100 садници. Палми од видот trachycarpus fortunei, односно влакнеста палма, чие стебло расте повеќе од четири метри, се засадени во Охрид, Прилеп, Дојран, и во Вевчани, а планирано е да се посадат и во други градови во земјава. Палмите се набавени преку...

Засадени дрва на скопскиот булевар Никола Карев

Екипи на Град Скопје го исчистија просторот и засадија вегетација на јавната зелена површина на булеварот Никола Карев, на потегот од касарната „Илинден“ до семафорите кај Момин поток. Како што се наведува во соопштението, од просторот, кој бил дива депонија, биле отранети повеќе од 100 кубни метри смет и шут, а сега е уреден и на него се засадени вкупно 220 зимзелени...

Светските лидери се собираат во Швајцарија на мировен самит за Украина

Повеќе од 100 лидери, меѓу кои потпретседателката на САД, Камала Харис и претседателите или шефовите на земјите од ЕУ, Јужна Америка, Блискиот Исток и Азија, денеска ќе се соберат...