fbpx

Студенти на ФИНКИ и на ФФК засадија дрва на УКИМ

-

Студенти од Факултетот за физичка култура и на ФИНКИ заедно со нивните декани, Вујица Живковиќ и Иван Чорбев, во дворот на кампусот на Универзитот „Свети Кирил и Методиј“ засадија дрвја откако претходно преставници од „Студентски пленум“ го блокираа влезот на ректоратот.

– Јас сум декан неколку месеци и не знам детали, но можам да ви кажам дека целата процедура за изградба на овие згради трае подолго време и дека се покриени сите законски и универзитетски процедури. На наставно-научните совети на обата факултета беше изгласана потребата од градба на зграда, како и дозволата финансиерот, во случајот буџетот на РМ преку МОН, да ја изгради таа зграда. Освен наставно-научните совети на двата факултети, тоа е поминато и низ ректорската управа и низ универзитетскиот Сенат – вели Чорбев, деканот на ФИНКИ,

Студентите од ФИНКИ велат дека ова не е контрапротест и дека не се против дрвјата туку дека сакаат изградба на нови згради за нивните факултети, за кои велат дека се во очајна состојба.

„Студентски пленум“ и Младинската организација „Мугра“ од утрово го блокираат Ректоратот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, во знак на револт за исечените 47 дрвја, викендов, во кампусот на факултетите.

Во саботата екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ ги исекоа сите дрвја во паркот на Универзитетот, како подготовка на теренот за изградба на новите барокни згради за ФИНКИ и за ФФК.

Од „Студентски пленум“ велат дека Ректоратот ќе го блокираат до крајот на работното време и најавуваат дека со блокада ќе продолжат сè додека не се исполнат нивните барања.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...