fbpx
Таг: ретки болести

таг: ретки болести

[ВИДЕО] Младиот активист Јане Велковски со „TED“ говор за моќта на асистивните технологии кај лицата со инвалидитет

Четиринаесет годишниот активист за пристапност, Јане Велковски кому му е дијагностицирана Спинална мускулна атрофија (СМА) во видео за американската медиумска компанија „TED“ говори за независната слобода што му е овозможена преку неговата асистивна инвалидска количка. Јане е ученик во државно училиште, а фудбалот претставува негова особена пасија. Од организацијата на УЕФА (Обединета европска фудбалска асоцијација) Јане добил покана да учествува...

Започнува 4-та сезона на кампањата „Ги запознаваме ретките болести“ во февруари, месецот посветен на нив

На 28-от ден од месец февруари се одбележува меѓународниот ден за подигање на свеста за ретките болести. По тој повод, на првиот ден од следниот месец започнува четвртата сезона од националната кампања „Ги запознаваме ретките болести“ во организација на Гордана Лолеска, Здружението „Ретко е да си редок“, Супер радио и Здружението „Живот со предизвици“. Оваа година, со четвртата сезона, се заокружуваат...

Тимот на кампањата „Ги запознаваме ретките болести“ годинава брои над 20 стручни соработници

Гордана Лолеска, иницијатор на кампањата „Ги запознаваме ретките болести“, која идната година ќе ја има четвртата сезона, ги најави новите 28 емисии со кои македонската јавност ќе се запознае со ретките болести. „Пред 4 години една моја идеја да се направи нешто ново, нешто со што ретките болести ќе ги доближиме до граѓаните, благодарение на екипата на Супер радио од...

Вистиномер: Филипче прво даде рок, а сега не знае кога ќе стигне лекот „калидеко“

„Вистиномер“ го анализираше ветувањето на министерот за здравство за доставата на лекот „калидеко“ и оцени дека тоа е недоследно. Текстот на „Вистиномер“ подолу го пренесуваме во целост:   Министерот за здравство, Венко Филипче, на 02.07.2021 година (петок), изјави дека лекот „калидеко“, кој им е неопходен на лицата болни од цистична фиброза, ќе стигне до 09.07.2021. Почната е постапката и лекот треба да стигне...

МЗ: Започна вакцинацијата на лицата заболени од ретки болести

Денеска започна вакцинација на лицата заболени од ретки болести, што се заведени во Националниот регистар за ретки болести. Се вакцинираат и родителите и старателите на малолетните лица од овој регистар, кој има околу 60 различни дијагнози на болести, соопштија од Министерството за здравство. Покрај овие лица ќе се вакцинираат и пациентите со болеста Цистична Фиброза, а исто така, и во...

Производителите на канабис ќе плаќаат 10 отсто од прометот на државата

На својата вчерашна, 156-та седница, Владата го прифатила новиот предлог-закон за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции, со кој нема промена - и понатаму канабис ќе може да одгледуваат само правни лица, кои ќе уплаќаат во државниот буџет 10 отсто од прометот. Според владиното образложение, основната цел на новиот закон е „спречување и сузбивање на злоупотребата на опојните дроги...

Конференција за ретки болести во МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска ја организира шестата конференција за ретки болести, на која учествуваат педијатри, интернисти, невролози, нефролози, лекари за семејна медицина, генетичари, биохемичари, биолози, лекари од Македонија и од Југоисточна Европа. Од МАНУ истакнуваат дека благодарение на ваквите состаноци, на кои се прави размена на искуства и сознанија, повеќе болести што порано не се лекуваа...

Шахпаска: Власта во заминување неодговорно скрати пари за дијабетичарите и за вакцините

Власта во заминување не престанува да прави штети и повторно го става во ризик здравјето на граѓаните, порача на прес-конференција денеска Јагода Шахпаска, пратеничка на СДСМ. Таа рече дека со технички овластувања е донесена одлука да се скратат средства за инсулин во износ од 62 милиони денари. - Тоа се за 10 отсто помалку средства за 40.000 пациенти на инсулинска терапија. 40.000...

Научниците Бертоци, Мелдал и Шарплес се добитници на Нобеловата награда за хемија

Керолин Р. Бертоци, Мортен Мелдал и К. Бери Шарплес се овогодишните добитници на Нобеловата награда за хемија, објави Нобеловиот комитет, пренесува Гардијан. Со олеснување на комплицираните хемиски процеси, тие овозможиле овозможиле употреба...