fbpx
Таг: регистрирани

таг: регистрирани

Бројот на возила лани го премина прагот од 500.000, просечната старост на колите рекордни 19,4 години [инфографик]

Продолжува да расте бројот на регистрирани возила во патничкиот транспорт во земјава, а заедно со нив и просечната старост, која е особено загрижувачка кај автомобилите. Во 2020 година, земјава за првпат во својата историја забележа над половина милион регистрирани патнички моторни и приклучни возила, односно вкупно 500.633 автомобили, автобуси, камиони, мотори, трактори и други моторни возила. Во Македонија лани...

Нови 36 случаи на ковид-19 од 3.569 тестирања, оздравени 12 болни, нема починати

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на ковид-19: Куманово – 15, Скопје – 7, Тетово – 6, Гостивар – 2, Прилеп, Велес, Штип, Струмица ,Кочани и Кичево – по 1. Регистрирани сe 12 оздравени пациенти од: Тетово – 5, Скопје...

Пет нови случаи на ковид-19 од 1.749 тестирања, шест оздравени и нема починати

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.749 тестирани, а регистрирани се пет нови случаи на Ковид-19: Тетово – 3 и  Скопје  – 2. Регистрирани сe шест оздравени пациенти од: Велес – 2, Скопје, Прилеп, Тетово и Пехчево- по 1. Не се регистрирани починати пациенти. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во...

Нови 11 случаи на ковид-19, оздравени четворица, а починато едно лице

Министерството за здравство информира дела согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.723 тестирање, а регистрирани се 11 нови случаи на ковид-19: Скопје – 5, Тетово – 3, Битола , Берово и Пехчево – по 1 Регистрирани се 4 оздравени пациенти од Скопје и Битола – по 2 . Пријавено е едно починато лице...

Нови 19 случаи на ковид-19 од 3.680 тестирања, оздравени 14, а починати двајца пациенти

Министерството за здравство информира, дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.680 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи на ковид-19 од: Скопје – 7, Куманово – 4, Крива Паланка – 3, Прилеп, Охрид, Струмица, Тетово и Кичево – по 1. Регистрирани се 14 оздравени пациенти од: Скопје – 6, Куманово -5, Тетово...

Нови 112 случаи на ковид-19, оздравени 2.179, а починати се 13 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 30, Куманово – 13, Кичево – 8, Битола – 7, Радовиш – 6, Охрид – 5, Прилеп, Кочани и Македонска Каменица – по 4, Тетово, Велес, Кавадарци, Струмица,...

Нови 123 заболени од ковид-19, оздравени 3.803, починати 17 лица

Министерство за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на ковид-19 во:Скопје – 64, Битола – 9, Куманово – 7, Охрид – 5, Прилеп, Велес, Гостивар и Струмица – по 4, Тетово – 3, Штип, Струга, Кочани, Демир Хисар и Кратово –...

ИЈЗ: Оваа недела за 27,5 отсто повеќе смртни случаи и за 7 отсто повеќе позитивни на ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 29 март до 04 април 2021, тестирани се вкупно 26.142 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од пет проценти во однос на минатата недела. Регистрирани сe 7.933 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со...

Денеска регистрирани над 1.000 нови случаи на ковид-19, починаа 25 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.728 тестирања, а регистрирани се 1.056 нови случаи на ковид-19 во Скопје – 590, Битола – 57, Прилеп - 42, Велес – 36, Кавадарци – 35, Куманово – 34, Охрид – 30, Тетово – 28, Струмица – 21, Гостивар – 19,...

Нови 999 случаи на ковид-19 од 3.566 тестирања, оздравени 711, починати 21 лице

Министерството за здравство информира, дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.566 тестирања, а регистрирани се 999 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 465, Прилеп – 53, Куманово – 52,Велес – 48, Кавадарци – 43, Гостивар – 38, Неготино – 37, Тетово – 36, Битола – 35, Охрид – 33, Штип...

Нови 1.031 случаи на ковид-19 од 4.373 тестирања, оздравени 241, а починати 20 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, информира дека во последните 24 часа се направени 4.373 тестирања, а регистрирани се 1.031 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 492, Прилеп – 64, Кавадарци – 53, Велес – 47, Тетово и Гостивар - по 45, Охрид – 31, Битола – 30, Куманово и Неготино - по...

Нови 254 случаи на ковид-19, оздравени 151, а починати 16 лица

Министерство за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.160 тестирања, а регистрирани се 254 нови случаи на ковид-19 во Скопје – 111, Прилеп – 29, Кавадарци - 20, Охрид – 13, Неготино – 10, Битола – 9, Гостивар – 7, Куманово и Велес – по 6, Тетово и Гевгелија – по 5, Штип, Струмица, Струга и...

Процентот на заразени во последното деноноќие под 10 отсто, 63 случаи на ковид-19 од 677 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-37, Куманово-4, Тетово-1, Гостивар-1, Штип-2, Битола-1, Велес-1, Охрид-2, Кавадарци-5, Струга-1, Свети Николе-1, Крива Паланка-1, Берово-2, Делчево-1, Пробиштип-1, Кратово-1, Пехчево-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 573 оздравени пациенти од: Скопје-350, Куманово-19, Тетово-10, Прилеп-36, Гостивар-9, Штип-8, Битола-7, Велес-17, Струмица-15,...

Нови 580 случаи на ковид-19, оздравени 572 пациенти, починати се девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.431 тестирања, а регистрирани се 580 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-254, Куманово-32,  Дебар-10, Штип-12, Прилеп-30, Тетово-21, Струга-7, Велес-28, Битола-23, Охрид-23, Кавадарци-30, Гостивар-18, Гевгелија-15, Струмица-17, Крива Паланка-7, Радовиш-1, Кочани-6, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-9, Валандово-3, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-12, Ресен-5 и Неготино-9. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 572...

ИЈЗ: Се задржува трендот на намалување на бројот на нови и починати, опаѓа и процентот на позитивни од тестирани на ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 28 декември 2020 до 3 јануари 2021г. тестирани се вкупно 10.778 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 17,9 проценти во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.329 нови позитивни случаи од 33 градови во државата со...

Нови 498 случаи на ковид-19, оздравени 606, а починати 17 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.467 тестирања, а регистрирани се 498 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-246, Куманово-30, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-34, Тетово-19, Струга-15, Велес-5, Битола-10, Охрид-21, Кавадарци-14, Гостивар-19, Гевгелија-12, Струмица-8, Крива Паланка-9, Радовиш-1, Крушево-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Македонски Брод-4, Пехчево-4, Берово-2, Валандово-3, Делчево-1, Свети Николе-1, Кичево-7, Неготино-12. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 606 оздравени...

Нови 592 случаи на ковид-19, 691 оздравени и 21 починат пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.206 тестирања, а регистрирани се 592 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-259, Куманово-31, Дебар-7, Штип-8, Прилеп-30, Тетово-18, Струга-21, Велес-17, Битола-24, Охрид-28, Кавадарци-35, Гостивар-21, Гевгелија-8, Струмица-12, Крива Паланка-9, Радовиш-5, Кочани-7, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-3, Виница-4, Делчево-4, Кратово-1, Свети Николе-5, Кичево-10, Ресен-7, Неготино-12. Денеска Институтот за јавно...

Нови 1.069 случаи на ковид-19, оздравени се 1.242, а починати 29 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-489, Куманово-60, Дебар-3, Штип-42, Прилеп-81, Тетово-36, Струга-36, Велес-36, Битола-37, Охрид-41, Кавадарци-37, Гостивар-42, Гевгелија-9, Струмица-30, Крива Паланка-13, Радовиш-4, Крушево-2, Кочани-10, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-5, Берово-3, Валандово-3, Виница-2, Делчево-7, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-10, Ресен-3, Неготино-18. Денеска Институтот за јавно...

Нови 518 случаи на ковид-19, оздравени 200 и починати девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-261, Куманово-13, Штип-19, Прилеп-21, Тетово-30, Струга-5, Велес-13, Битола-21, Охрид-15, Кавадарци-11, Гостивар-10, Гевгелија-11, Струмица-23, Крива Планка-4, Радовиш-6, Кочани-11, Пробиштип-6, Берово-2, Валандово-3, Виница-2, Делчево-3, Свети Николе-8, Кичево-13, Ресен-6, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 200 оздравени пациенти од: Скопје-112,...

Рекордни 393 нови случаи со ковид-19, починаа четири лица, а оздравени се 90 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.464 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-189, Куманово-14, Дебар-2, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-27, Струга-7, Велес-12, Битола-9, Охрид-5, Кавадарци-8, Гостивар-6, Гевгелија-15, Струмица-15, Крива Паланка-4, Радовиш-10, Крушево-1, Кочани-13,  Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-1, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-6, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 90...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...