fbpx
Таг: првоосомничен

таг: првоосомничен

Кочан побарал дополнителен увид во доказите за случајот „Труст“

Првоосомничениот во случајот „Труст“, бизнисменот Сеад Кочан, денеска, наместо да даде исказ, побарал дополнителен увид во доказите во предметот. Кочан, кој заедно со својот адвокат, Никола Додевски, пристигна во СЈО околу 14 часот, внатре се задржа четириесетина минути, а при излегувањето не сакаше да даде изјва за медиумите. Тој и неговиот адвокат, како што пишува „МКД“, поради обемноста на материјалот,...

Чавков се пофали дека БЈБ запленило 108,5 килограми марихуана и уапсило 4 наркодилери

Директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, денеска соопшти дека во вторникот во организарана акција пресекле меѓународен канал за трогвија со дрога и заплениле 108,5 килограми марихуана. Дрогата, чија вредност на наркопазарот се проценува на околу 1 милион евра, како што информираше Чавков, била со потеколо од Албанија, а требало да заврши во Турција. Во акцијата биле уапсени...

Белгискиот суд одлучи Абдеслам да ѝ биде испорачан на Франција

Белгискиот суд донесе одлука Салах Абдеслам, првоосомничен за терористичките напади во Париз од 13 ноември, минатата година, да биде екстрадиран во Франција, соопшти денеска белгискиот федерален обвинител. Неговиот адвокат претходно денеска соопшти дека Абдеслам сака Белгија да го испорача на Франција и дека има намера да соработува со француските власти. Белгискиот федерален обвинител изјави дека сега двете држави ќе го...

Го апселе нечовечки за да му удоволат на Мијалков: Детали за „Тортура“ и „бомбата“ број 3

„Бескрупулозно“, „нечовечно“, „дискриминаторско“, „понижувачко“, „сурово“ се термините со кои обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Фатиме Фетаи денеска го оквалификува апсењето на претседателот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски во 2011 година, ден по изборите. Фетаи, пред да почне со образложувањето на случајот посочи дека за разлика од „Титаник“ каде осомничените со „беспрекорна дисциплина дејствувале...

МВР објави видеоснимка од апсењето на првоосомничениот во „Чекан“

Министерството за внатрешни работи (МВР) објави видеоснимка од апсењето на Ф.А. (49), првоосомничен во случајот „Чекан“, кој два месеци се криеше од органите на прогонот. „Врз основа на претходно добиени оперативни сознанија, изминатиот период МВР направи дополнителни проверки и го лоцираше осомничениот, а беше подготвен и план за негово приведување. Поради сомнежите дека станува збор за опасно лице, беа ангажирани поголем...

Уапсен првоосомничениот во случајот „Чекан“

Гостиварецот Ф.А., осомничен како организатор на криминалната група што беше разбиена во полициската акција „Чекан“, по речиси двомесечно бегство од органите на прогонот, денеска бил уапсен, потврдуваат од МВР. Неофицијално, првоосомничениот во „Чекан“ бил пронајден и уапсен во куќа во Гостивар, чии сопственици биле во странство. МВР, во полициската акција „Чекан“, на почетокот од декември минатата година, уапси 15, од вкупно 19 лица,...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...