fbpx
Таг: Проект сончаница

таг: Проект сончаница

„Мама, мама, седи дома“ – молдавските мим-херои пеат двојазично за пензионерите во самоизолација

Молдавската музичка група „Санстроук проџект“ (во превод „Проектот Сончаница“) ја адаптира поранешната евровизиска нумера „Хеј мама“ за потреби на едукативен спот со кој се обраќаат на пензионерите во ерата на епидемијата на Ковид-19. Песната е на руски и романски јазик, објавена со превод на англиски. Видео клипот на комичен начин ги повторува главните препораки од Светската здравствена организација и државните...

Радмила Шекеринска: Русија го заостри односот кон Западот заради внатрешни причини

Радмила Шекеринска е една од оние политичарки во земјава која била на високи функции и во државата и во својата матична партија – СДСМ. Побаравме мислење за некои актуелни...