fbpx
Таг: прав

таг: прав

Денеска ќе врне жолт дожд

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со локални врнежи од дожд. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец. Поради југозападно струење и присуство на прав од Сахара, можно е врнежите да имаат жолта боја. Утринската температура се движеше меѓу 5 и 10 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува од 10 до 17 степени. Во Скопје ќе биде...

Од денеска јавниот превоз во Скопје е бесплатен

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов објави мерки за намалување на загадувањето на воздухот, меѓу кои е и бесплатен превоз со автобусите на ЈСП и на приватните превозници почнувајќи од денеска, како и прекин на градежните активности на градилиштата под надлежност на Град Скопје. Истовремено, ќе се ограничи обуката од автошколите, а ќе се врши и засилен надзор над капацитетите што...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...