fbpx
Таг: поранешен министер

таг: поранешен министер

Бошњаковски: Оставката на Саљији нема да влијае на реформите на правосудството

Судската власт е независна и таква треба да остане, а на реформите на правосудството оставката на сега веќе поранешниот министер за правда Билен Саљији нема да влијае, бидејќи во ниту еден момент ништо нема да биде закочено, рече владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција во Владата, одговарајќи на новинарско прашање дали вчерашната оставка што ја поднесе Саљији ќе...

Министерот Саљији си даде оставка поради малиот Алмир

Министерот за правда Билен Саљији синоќа во Владата на конференција за медиуми соопшти дека си поднесува неотповиклива оставка, поради, како што рече,морални причини и разнишаната доверба во судството во врска со случајот на малиот Алмир, кој пред две години беше прегазен во Куманово. - Довербата во судството почна да се враќа преку случаите „Сопот“ и „Монструм“, но сепак во овие...

Прво рочиште за „Тортура“ – апсењето на Љубе Бошкоски

Во Основен суд Скопје 1 денеска треба да се одржи првото рочиште од процесот „Тортура“, кој се однесува за апсењето на Љубе Бошкоски. Лидерот на „Обединети за Македонија“ и поранешен министер за внатрешни работи беше брутално уапсен пред камери на 6 јуни 2011 година, ден по предвремените парламентарни избори. Во „Тортура" обинети се поранешниот прв човек на единицата „Алфи" Ивица...

Почина Томислав Чокревски, професор и поранешен министер за внатрешни работи

Во Скопје денеска почина проф. д-р Томислав Чокревски, поранешен министер за внатрешни работи, соопшти МВР. Чокревски беше на чело на Министерството за внатрешни работи од  почетокот на 1996 година до крајот на 1998 година. Тој беше и професор на Правниот факултет во Скопје, како и негов декан во 1991 и 1992 година. Од 1992 до 1994 година беше ректор на универзитетот...

Обвинителство: Директори на НЛБ и поранешен министер под истрага поради перење пари

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отворило истрага против поранешен и актуелен директор на „НЛБ Тутунска банка“, поранешен министер, адвокат, нотар и еден словенски државјанин, осомничени за злоупотреба на службената положба и овластување и за перење пари. Како што соопштија денеска од Обвинителството, постојат сомнежи дека во периодот од 2006 до 2017 година „биле преземани дејства за...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...