Министерот за правда Билен Саљији синоќа во Владата на конференција за медиуми соопшти дека си поднесува неотповиклива оставка, поради, како што рече,морални причини и разнишаната доверба во судството во врска со случајот на малиот Алмир, кој пред две години беше прегазен во Куманово.

– Довербата во судството почна да се враќа преку случаите „Сопот“ и „Монструм“, но сепак во овие моменти чувствувам дека оваа доверба е разнишана во јавноста, но и кај мене лично, поради одлуката од пред неколку дена републичкиот јавен обвинител да го преквалификува обвинението во случајот на малиот Алмир. Оваа одлука беше оспорена од четирите јавни обвинители. Како прв човек на Министерството за правда поради оваа разнишана доверба чувствувам морална обврска да поднесам оставка од функцијата министер, не како акт на неуспех или притисок, туку како акт за кој се надева ќе биде во правец на подигнување на свеста и вниманието на институциите и целото општество за бескомпромисни реформи на правосудството – образложи Саљији.

Според некои медиуми на македонски јазик, кои се повикуваат на партиски извори, оставката не била по волја на Саљији, туку тоа го побарал премиерот Зоран Заев.

Билен Саљији функцијата ја вршеше од крајот на мај минатата година кога и беше избрана владата на коалицијата СДСМ-ДУИ-Алијанса за Албанците под раководство на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.