fbpx
Таг: појас

таг: појас

Во Скопје сообраќајците санционирале 149 возачи

Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје во текот на вчерашниот ден вршел сообраќајни контроли, при што на територијата на главниот град изречени се вкупно 149 мерки. Меѓу нив, за возење повеќе од дозволената брзина 44 санкции, 14 мерки за возење без возачка дозвола, 15 санкции за некористење сигурносен појас... „Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги...

Кривична пријава за арачиновецот што обвиткан со петарди дојде на „Диво Насеље“

СВР Скопје поднесе кривична пријава за загрозување на сигурноста против арачиновецот Е.И.(57), кој на 2 ноември дојде со појас со петарди пред Врховен суд, во текот на изрекувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“. Тој првин отишол во адвокатска канцеларија во Стара чаршија, каде оставил лист испишани закани, а потоа се упатил кон судот. Таму бил сопрен од полицијата, која по...

Во Париз пронајден појас со експлозив

Француската полиција во предградие на Париз пронашла појас, кој најверојатно е со експлозив и без детонатор. Полицијата го анализира појасот за да утврди дали бил користен во нападите во Париз. Појасот го пронашол уличен чистач во канта за отпадоци, во предградието Мунруж, 10 дена по нападите во Париз во кои беа убиени 130 лица. Се верува дека Салах Абдеслам, главниот осомничен за...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...