fbpx
Таг: PISA

таг: PISA

Во април околу 4.500 ученици за прв пат електронски ќе бидат тестирани за ТИМСС

Во април и во мај, околу 4.500 ученици од Македонија годинава за прв пат електронски ќе бидат тестирани за да се види какви им се знаењата по предметот математика и по други предмети од областа на природните науки, информираат за Мета.мк од Државниот испитен центар (ДИЦ). ТИМСС (Trends in International Mathematics and Science Study) е меѓународната студија по математика...

Триесетта епизода на „Шорткат“: Заговори за климатските промени

Во 30-тото издание на вестите за млади „Шорткат“ го прикажуваме вториот дел од рубриката „Зошто (не) е така?“ каде експерти во своите полиња и познавачи на состојбите ги коментираат најголемите митови и заговори. Тема на „Зошто (не) е така?“ овојпат се климатските промени, а дали нештата околу глобалното затоплување се или не се така ни кажуваат Мила Јовановска и...

Од понеделник започува обемното тестирање ПИСА за учениците од прва година

Идниот понеделник започнува реализацијата на мeѓународното тестирање ПИСА во земјава, за ученици од прва година средно образование, односно родени 2006 година. Од ова големо тестирање во кое учествуваат 85 држави во светот, ќе бидат дел 8.000 ученици од сите училишта за средно образование во С. Македонија. Како што информира за Мета.мк директорката на Државниот испитен центар (ДИЦ) Елизабета Наумовска,...

Царовска: Учениците ќе бидат дел од ПИСА тестирањето во 2022 година

Северна Македонија ќе учествува во меѓународното ПИСА тестирање кое го организира ОЕЦД, а ќе се спроведе во 2022 година и за таа цел интензивно се подготвуваме речиси една година, истакна министерката за образование и наука Мила Царовска. „Се надевам дека при проверката на научната и математичката писменост, писменоста за читање и креативноста во размислувањето, учениците ќе покажат подобри резултати во...

„Че тим ТВ“: Учениците едвај читаат, покажа тестирањето ПИСА (видео)

Младите од „Че тим ТВ“ направија ново видео со кое се осврнуваат на лошите резултати на учениците од Македонија во последниот извештај на ПИСА (Programme for International Student Assessment). Според она што го соопшти Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), средношколците од Северна Македонија се рангирани на 67 место во светот, со просечен резултат од 393 поени за читање,...

БИРН Косово: Ексминистерот за образование Бајрами имаше нереални очекувања за ПИСА 2018

Резултатите од тестирањата на ПИСА во 2015 година ја шокираа јавноста во Косово, експертите, но и политичарите. Косово беше рангирано меѓу последните од 72 земји -учеснички во читање, математика и наука на 15-годишници. Тогашниот министер за образование, Арсим Бајрами на 5 декември 2016 година ги нарече резултатите „очекувани“, додавајќи дека тие не ја одразуваат неговата работа, туку онаа на...

Aдеми: Резултатите од ПИСА треба да нѐ радуваат, но и да нѐ мотивираат

Учениците од Северна Македонија постигнаа исклучителен напредок во резултатите помеѓу двете последни ПИСА тестирања, изјави денеска министерот за образование и наука Арбер Адеми, по објавата на резултатите според кои државава се најде во последните 10 на ранг-листата од вкупно 77 држави, во читање со разбирање. Со меѓународната студија освен јазичната писменост кај учениците, се проверуваа и нивните знаења по математика,...

ПИСА: Македонските средношколци едвај знаат да читаат – тие се на 67. место од 77 држави

Maкедонските петнаесетгодишници, според вештините во читање освоиле 393 поени, а просекот на земјите-членки на ОЕЦД е 487, што ја рангира државата на 67 место од вкупно 77 држави, покажува последниот извештај на ПИСА ( Programme for International Student Assessment ) кој е објавен денеска. На листата земји од целиот свет кои учествуваа во ова истражување, нашите ученици според постигањата во читање,...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...