fbpx
Таг: обилни врнежи

таг: обилни врнежи

УХМР за денеска и за утре предупредува за силен ветер и обилен дожд

Засилен, а повремено силен ветер од над 60 километри на час од јужен правец ќе дува денеска на територијата на целата земја, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Поради јачината на ветрот вклучен е жолт метео аларм. Од УХМР велат дека Македонија од попладнево ќе биде зафатена од циклонска активност, која од попладне ќе условува врнежи од дожд...

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што информираат од УХМР, попладнево, во вечерните часови и во текот на ноќта на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во...

Невреме во Македонија: откорнати дрва и вода по улиците [галерија]

Попладнево почна невреме во земјава, кое засега има зафатено само одредени делови од Скопскиот регион. Во скопската населба Чаир екипата на Мета.мк беше сведок на откорнати дрва и вода по улиците. Населбата мисира на фекалии, со оглед на тоа што атмосферската вода се слева во канализацијата. Оштетени се и повеќе возила од гранки, но и од откорнати делови од фасади...

Уапсени десетмина што нелегално продавале медицински канабис

Десет лица се уапсени во четири градови низ земјава во акција за сузбивање на организирана криминална група која била инволвирана во организирање, набавка, продажба и пуштање во промет на...