fbpx
Таг: нуклеарни оружја

таг: нуклеарни оружја

Столтенберг: Во НАТО се преговара за распоредување на нуклеарни оружја

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за „Телеграф“ изјави дека во алијансата се преговара за распоредување на повеќе нуклеарни оружја, како одговор на заканите на Русија и Кина за распоредување на нуклеарни оружја. „Има директни консултации помеѓу членките на НАТО за вадење проектили од складишта и за нивно ставање во состојба на готовност. Не би навлегувал во детали колку нуклеарни...

Русија ќе одржи воена вежба која ќе вклучува управување со нуклеарни оружја

Руското министерство за одбрана најави дека ќе одржи воена вежба која ќе вклучува управување со нуклеарно оружје, пренесува Ројтерс. „За време на вежбата ќе бидат спроведени активности со цел вежбање на подготовка и употреба на нестратешко нуклеарно оружје“, стои во соопштението на министерството. Министерството изјави дека вежбата била наредба на рускиот претседател Владимир Путин. Според министерство, целта на вежбата е да се...

Русија ќе почне со поставување на нуклеарните ракети во Белорусија од 7-8 јули

Русија ќе постави тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија, откако соодветните капацитети за нивно чување и примена ќе бидат готови - на 7 и 8 јули, најави рускиот претседател Владимир Путин денеска на средбата со белорускиот претседател Александар Лукашенко во Сочи. „За најчуствителните прашања, за коишто се договаравме со Вас, се оди по планот. Како што знаете, на 7-8...

Путин упати нуклеарно предупредување до Западот, НАТО му порача да ја преиспита одлуката

Рускиот претседател Владимир Путин денеска упати нуклеарно предупредување до Западот, со тоа што го суспендираше го билатералниот договор СТАРТ за контрола на нуклеарното вооружување, објавувајќи дека новите стратешки системи се ставени на борбена должност и предупредувајќи дека Москва може да продолжи со нуклеарните тестови, пренесе Би-би-си. За време на говорот до нацијата, речиси една година од денот кога издаде наредба...

Трамп се закани дека САД би можеле целосно да ја уништат Северна Кореја

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во своето прво обраќање пред Генералното собрание на Обединети нации во седиштето на организацијата во Њујорк, изјави дека доколку Америка биде во ситуација да мора да се брани себеси или нејзините сојузници, би немала друг избор освен целосно да ја уништи Северна Кореја. Тој ја нападна земјата и нејзиниот лидер Ким Јонг-ун, велејќи дека Северна...

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...