fbpx
Таг: НезависниГрци

таг: НезависниГрци

Почнува расправата за гласање доверба на владата на Ципрас

Во грчкиот парламент денеска почнува тридневната собраниска расправа за гласање доверба на новата влада на СИРИЗА и на Независни Грци. Собраниската дискусија ќе почне со говор на премиерот Алексис Ципрас, кој ќе ја претстави владината програма, а ќе продолжи со излагања на секој од министрите, кои ќе ги претставуваат програмите и целите на секое од министерствата. Тридневната процедура ќе заврши...

Ципрас ја изгуби поддршката од Независни Грци

Во трка за освојување гласачи се фрлаат владата и опозициските партии во следните 72 часа, колку што преостануваат до референдумот во Грција. Гласачите ќе треба да се изјаснат дали се за или против мерките на европските партнери, кои владата смета дека се нефер за грчкото општество, и со тоа да одговорат и на прашањето дали ѝ даваат поддршка на владата...

Ципрас сака, Каменос нејќе да има „Македонија“ во името

Независни Грци ги отворија картите за спорот за името. Лидерот Панос Каменос, коалицискиот партнер на премиерот Алексис Ципрас во новата грчка влада, отворено изјави дека не се согласува со Ципрас и со СИРИЗА околу спорот за името. Во интервју за грчката телевизија „Мега“, тој јасно истакна дека доколку некогаш дојде до решение, Независни Грци нема да поддржат име што ќе го...

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...