fbpx
Таг: македонска е-спорт федерација

таг: македонска е-спорт федерација

Македонската Е-Спорт Федерација ги објави гејмерите кои одат на натпревар во Романија

Македонска Е-Спорт Федерација МЕСФ скриншот од видео презентација
Македонската Е-Спорт Федерација ги објави имињата на нашите гејмери што ќе одат на натпревар во видео игри во романскиот град Јаши.  Натпреварувањата ќе бидат во игрите Кантерстрајк (CS: GO), Текен 7(Tekken 7) и еФудбал (eFootball™). Од Федерацијата подготвија и видео со информации и претставување со фотографии на играчите на нивната Facebook страница: Во Кантерстрајк (CS: GO) ќе се натпреварува тимот составен...

Македонската е-спорт федерација викендов ја организира Првата македонска е-спорт лига во Dota 2

Македонската е-спорт федерација овој викенд ќе ја оргнаизира Првата македонска е-спорт лига во играта Dota 2. Отворените квалификации ќе се одржат в недела на 8 мај со почеток во 16:00 часот, а крајниот рок за пријавување на истите е в сабота на 7 мај исто во 16:00 часот. „Пријавете го вашиот тим и натпреварувајте се за слот во Прва Македонска Еспорт...

На 5 јуни почнува шестата сезона од првата македонска е-спорт лига

Македонската Еспорт Федерација ја отвора новата сезона на лиги каде што домашните тимови и играчи поединци ќе можат да поминат низ овие национални квалификации за да се здобијат со титулата репрезентација на Северна Македонија за 2021 година. „Најдобрите тимови и играчи ќе нè претставуваат на претстојното Светско Еспорт Првенство во Ејлат, Израел што исто така традиционално се оддржува секоја година,...

Македонската е-спорт екипа освои прво место во „League of Legends“ и второ место во „Counter Strike“

Македонската е-спорт екипа освои шампионско место во „League of Legends“ и второ место во “Counter Strike: Global Offensive“ на европскиот куп на нации во е-спорт „StayHome European Nations Cup“. „Во League of Legends во финалниот меч ја совладавме репрезентацијата на Израел со резултат 3-1 во мечеви. Кантерџиите го заслужија второто место во овој шампионат во финалниот меч со Чешка каде...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...