fbpx
Таг: Лиз Трас

таг: Лиз Трас

Лиз Трас си поднесе оставка и стана британска премиерка со најкраток стаж

По само 45 денови на функцијата, Лиз Трас си поднесе оставка како премиерка на Обединетото Кралство, јави Би-Би-Си. Пратениците од Конзервативната партија, чија лидерка е Трас, претходно ја повикаа британската премиерка да си замине откако нејзината влада ја зафатија низа политички превирања, при што беа откажани повеќето нејзини економски политики. Во краткиот говор пред Даунинг стринг бр. 10, Трас денеска рече...

Британската премиерка Лиз Трас: Прашањата за безбедноста, миграцијата и енергијата нѐ обединуваат

Британската премиерка Лиз Трас во колумна, во време на сериозна меѓународна криза, објаснува зошто, иако Обединетото Кралство веќе излезе од ЕУ, смета дека земјата мора да учествува на состанокот на Европската политичка заедница во Прага, каде независно од актуелните сојузи, државите мора политички и идеолошки да се обединат за заштита на слободниот свет. Колумната на британската премиерка ја пренесува во...

Обединетото Кралство ја зголемува хуманитарната поддршка за болниците и пожарникарите во Украина

Повеќе амбулантни и противпожарни возила ќе бидат испратени во Украина како дел од континуираната поддршка од Обединетото Кралство за оваа земја, информираат од британската влада. Финансиски средства за здравствените експерти и медицински материјали за спасување на човечки животи ќе бидат исто така дел од континуираната силна солидарност на Обединетото Кралство со Украина, објави денеска британскиот премиер Борис Џонсон. Во Украина...

На Русија може да ѝ се случи втор Авганистан доколку ја нападне Украина, предупредува Лиз Трас

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас ја предупреди Русија дека инвазијата на Украина ќе доведе до загуба на животи од размерите на советско-авганистанската војна, јавува Гардијан. Говорејќи на Институтот Лови во Австралија, министерката Трас го повика Владимир Путин да се откаже и да се повлече од Украина пред да направи голема стратешка грешка. Во своето излагање, таа го врами...

Министерката за надворешни работи Лиз Трас во Лондон беше домаќин на министрите од Западен Балкан

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас вчера беше домаќин на состанокот со 6-те министри за надворешни работи од Западен Балкан во Лондон, каде што се разговараше за зајакнување на економските и безбедносните врски и обезбедување на поддршка на слободата и стабилноста во регионот. На средбата присуствуваше и новиот Специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич,...

Средба Османи – Трас: Западен Балкан останува приоритет за Обединетото Кралство

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, за време на престојот во Лондон се сретна со државниот секретар за надворешни работи, Комонвелт и развој на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Лиз Трас. Како што информираат од Министерството за надворешни работи, двајцата министри разговарале за развојот на билатералните односи меѓу двете земји, но голем дел од разговорот бил посветен...

На таблата на полициското одделение во Шуто Оризари има македонски јазик

Македонскиот јазик стои на таблата пред полициското одделение во Шуто Оризари. Тоа може да се види од фотографиите и видеото од отворањето на полициското одделение во Општина Шуто Оризари....