fbpx
Таг: лица со инвалидитет

таг: лица со инвалидитет

Нема лифт, а лица со инвалидитет работат на петти спрат во битолското одделение на Министерството за правда [галерија]

Вработени со инвалидитет немаат пристап до работното место, искршени врати и прозорци, недостиг од канцелариски мебел се само дел од работите кои биле нотирани при денешната посета на министерот за правда Кренар Лога во подрачното одделение на Министерството за правда во Битола. При посетата, како што може да се види и од фотографиите што ги објави Министерството за правда, било...

Советниците прифатија бесплатен паркинг во Скопје за лицата со попреченост од другите градови

Советот на град Скопје на денешната седница ја усвои иницијативата со којa се овозможува лица со попреченост од други градови бесплатно да се паркираат во Скопје. Иницијативата беше поднесена на предлог на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, а за неа гласаа сите 35 советници кои беа присутни на седницата. „На ден 16-ти март 2023-та година јавноста беше запознаена со случај каде што...

Ременски: Решени повеќе проблеми на лицата со инвалидност и со попреченост

Потпретседателката на СДСМ и техничката министерка за труд и социјална политика, Фросина Ременски, денеска во општина Струмица оствари средби со граѓаните и со невладини организации, кои ги претставуваат интересите и правата на лицата со инвалидност и со попреченост на територија на општина Струмица. - Разговаравме за повеќе прашања. На средбата беа изнесени повеќе барања до Министерството за труд и социјална...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....