fbpx
Таг: Лего

таг: Лего

„Лего“ го претстави новиот прототип на коцки изработен од рециклирани пластични шишиња

Лего коцки
Данскиот производител на играчки „Лего“ постигна уште еден чекор во своите напори за одржливост, претставувајќи го новиот прототип на коцки за играње коj е изработен од рециклирани пластични шишиња. Развојот на оваа идеја на „Лего“ трае веќе три години. Потрагата по зелена алтернатива на пластиката базирана на масло била предизвик за околу 150 инженери и научници кои изминативе години тестирале...

„Лего“ – најмоќна марка на светот

Данската компанија „Лего“ (Lego), по падот на популарноста почнувајќи од 2000 година, повторно е меѓу најмоќните марки во светот, па во 2014 година од „Ферари“ (Ferrari) ја презеде лидерската позиција на листата со најдобрите марки во светот, објави истражувачката компанија „Бренд фајнанс“ (Brand Finance), пренесе „Денар“. Авторите на студијата истакнуваат дека на популарноста на овој производител на играчки влијаел успехот од филмот...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...