fbpx
Таг: кривично гонење

таг: кривично гонење

Нобеловецот Орхан Памук под истрага поради неговото пишување

Нобеловецот и потпретседател на ПЕН Интернешенел, Орхан Памук е под истрага во Турција под обвинување дека „го навредил Ататурк“ и турското знаме во неговиот роман „Ноќи на чума“ (Veba Geceleri). ПЕН Интернешенел побара турските власти да не покренуваат обвинение против добитникот на Нобеловата награда за литература. Во април годинава адвокат од Измир поднесе жалба против светски познатиот прозаист Орхан Памук наведувајќи...

Платформа за родова еднаквост: Бараме контрола врз работата на обвинителите кои не доволно стручно и професионално ја вршат функцијата (галерија)

Бараме ефикасна и ефективна заштита на жртвите на родово засновано насилство. Затоа, Љубомир Јовевски, јавен обвинител на РСМ и Ацо Колевски претседател на Советот на јавни обвинители ве потсетуваме на обврската за навремено и ефикасно кривично гонење на сторителите согласно кривичниот законик, порачаа денеска на прес-конференција пред Основното јавно обвинителство од Платформата за родова еднаквост, мрежа од здруженија кои...

Креаторот и администраторот на „Јавна соба“ уапсени, Обвинителството бара притвор за нив

Основното јавно обвинителство (ОЈО) од Скопје во текот на вчерашниот ден до Министерството за внатрешни работи (МВР) издаде наредба за лишување од слобода на две лица – креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм. По наредбата е постапено и лицата се лишени од слобода, информираат од ОЈО. Надлежниот јавен обвинител денеска донесе Наредба за спроведување истражна...

По скандалот со „Јавна соба“, Маричиќ најавува законски измени и ново кривично дело „демнење“

Министерот за правда Бојан Маричиќ денес се сретна и разговараше со Ана, една од дeвoјките жртви на групата „Јавна Соба“. Тој изворно се информираше за страдањето низ кое минува Ана, но и другите девојки чии фотографии и лични податоци беа злоупотребени во веќе затворената група. Маричиќ и честиташе на храброста јавно да проговори за нејзините премрежја и за нејзиниот јавен...

ЗНМ и ССНМ: Според обвинителството Неделковски не ширел говор на омраза

Обвинителката Јасмина Костевска Здравевска од Основното јавно обвинителство во Скопје како неосновано го одбила барањето за кривично гонење против Миленко Неделковски за ширење на говор на омраза и загрозување на сигурноста на граѓаните кое го поднесоа Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на медиуми и медиумски работници (ССНМ). - На наше големо изненадување, обвинителката го одби наше...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови, информираше Центарот за управување со кризи...