fbpx
Таг: компликации

таг: компликации

Вистиномер: Вакцинацијата е клучна за пациентите со бубрежни заболувања

Од почетокот на пандемијата стотина пациенти со бубрежни заболувања кои се лекуваат во Специјалната болница за хемодијализа во Струга, заболеа од коронавирусот. Лекарите укажуваат дека кај овој вид хронични болни од исклучителна важност е да бидат вакцинирани против ковид-19. Тие се во категорија на тешки болни со голем број на коморбидни состојби и доколку не се вакцинирани можноста за...

Здравковиќ: Околу 40 отсто од пациентите имаат „продолжен“ ковид, кај вакцинираните нема тешки форми

Очигледно е дека непридржувањето до мерките и слабиот одѕив на реакцијата донесоа лоши последици поради кои сега страдаат сите, вели др. Марија Здравковиќ, директор на Клиничко-болнички центар (КБЦ) „Бежанијска коса“ во Белград за српската државна телевизија РТС. Таа вели дека ниту еден од вакцинираните што се разболел од ковид-19 немал потешка форма на болеста. Здравковиќ за РТС појаснува дека бројот...

Филипче: Почина првиот доктор од компликации од корона вирусот во земјава

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил денеска информираше дека починал првиот доктор од компликации од корона вирусот во земјава. Тој информира дека во ГОБ ,,8 Септември" во Скопје, на 64-годишна возраст, починал уролог од Тетово. Докторот бил хоспитализиран заради невролошки проблеми, но и бил позитивен на ковид-19. По 15 дена болничко лекување, тој ја загубил битката со...

Шестмесечно бебе заболено од морбили почина како резултат од компликации

Шестмесечно бебе заболено од морбили почина изутринава на Клиниката за инфективни болести, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој посочи дека бебето не било вакцинирано и починало како резултат на компликација на белите дробови. - Прво било лекувано во болницата во Козле, а после префрлено на Инфективната клиника каде докторите, за жал, не можеле да се справат со компликациите. Искрено...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...