fbpx
Таг: КАРИЛ

таг: КАРИЛ

КАРИЛ го демантира ВМРО-ДПМНЕ: Невремето не ја поплави клиниката

Поплавите по невремето во Скопје на 30 август не ја поплавија Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, туку предизвикаа дефект во дел од инсталациите, соопштија од Универзитетската клиника ТОАРИЛУЦ. Тие ги демантираат објавите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за состојбата на оваа Јавна здравствена установа. Додаваат дека не е точно оти пациентите кои се згрижени на КАРИЛ се препраќани во...

Почина жената од Неготино која беше претепана од својот партнер

Во текот на вчерашниот ден, на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) починала 46-годишната жена од Неготино, која пред пет дена, на 2 август, беше претепана од страна на нејзиниот партнер. Жената од тогаш била во кома поради тешките нанесени повреди. Како што пишува „Фокус“, сега починатата била мајка на две полнолетни деца, а насилникот бил нејзин партнер...

КАРИЛ: Остро ги осудуваме сите шпекулации во однос на транспарентноста за смртта на младиот ракометар

Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) преку соопштение до јавноста истакна неколку „факти“ за случајот со хрватскиот ракометар Денис Тот, поради, како што велат, „сите шпекулации во јавноста во изминатиот ден поврзани со транспарентноста за трагичната смрт на младиот ракометар“. КАРИЛ информира дека пациентот бил примен рано утрото на 7 април во Ургентниот центар во Скопје без срцева...

КАРИЛ: Хрватскиот ракометар Денис Тот е во критична состојба, но не бил претепан

Хрватскиот ракометар Денис Тот кој игра во Ракометниот клуб Бутел се бори за живот на скопската Клиника за реанимација, анестезија и интензивно лекување КАРИЛ. Како што вели директорката на клиниката, тој  бил донесен во критична состојба. Но, наспроти објавите на сите домашни медиуми, директорката посочува дека Тот немал видливи траги на насилство, односно не бил претепан. Истото го потврдија...

Полицаец застрелал двајца малолетници во Струмица, обвинителството врши увид

Полицаец синоќа со службениот пиштол застрелал двајца малолетници во Струмица, од кои едниот со тешки повреди бил хоспитализиран на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје (КАРИЛ), а на другиот му бил извршен оперативен зафат во струмичката болница. Од Јавното обвинителство соопштија дека денеска надлежен јавен обвинител од ОЈО Струмица ќе продолжи со увидот во близина на...

Криминално-политичка престрелка и бркотница по Партизанска

Четириесет и шестгодишен скопјанец ноќеска, пред полноќ, е ранет во престрелка на булеварот Партизански одреди. Според првичните информации, станува збор за Даниел Т., кој веднаш по инцидентот е пренесен на Клиниката за анестезиологија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), каде бил опериран. На пукањето му претходела бркотница со автомобили, која започнала од бензинската на „Макпетрол“ на булеварот Илинден и продолжила на...

Детето што мајката го фрли од зграда, оперирано и стабилно

Детето што вчера беше фрлено од балкон четвртиот кат од зграда во Хиподром, од својата мајка, е оперирано и се наоѓа во стабилна состојба, информираат од Клинички центар. Мајката, која подоцна се фрли, сè уште е во тешка состојба и е на интензивно лекување на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). По падот шетгодишното дете доби скршеници на главата, по...

Пациентка со туларемија завршила на КАРИЛ, лекарите едвај ја спасиле

Лекари од скопските клиники едвај спасиле пациентка заразена со туларемија. Жената која била од село во Источна Македонија, на почетокот била хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести. Како што дознава „Здравство 24“ (zdravstvo24.mk), поради отокот на вратот, ја препратиле на Клиниката за уво, нос и грло. Жената била дијабетичарка и алергична на многу антибиотици. Била поставена на соодветна терапија, но и...

Притворен осомничениот што ги избоде момчињата во Ново Лисиче

Скопската полиција го привела осомничениот за обидот за убиство што се случи минатиот викенд на булеварот АСНОМ, во населбата Ново Лисиче, а во кој беа избодени две момчиња од кое едното беше хоспитализирано на Клиниката за анестезиологија, реанимација и интензивно лекување. Како што информираат од полицијата, станува збор за Д.Р. (18), против кого е поднесена кривична пријава за обид за...

Едното од избодените момчиња во Ново Лисиче оперирано и сместено на КАРИЛ

На едно од двете момчиња, кои ноќеска, триесетина минути по полноќ, беа избодени со нож во скопската населба Ново Лисиче, му бил извршен хируршки зафат, по што е сместено на Клиниката за анестезиологија, реанимација и интензивно лекување и е приклучено на респираторна машина, велат за „Мета“ од Ургетниот центар. Оттаму додаваат дека момчето имало посериозни повреди на крвните садови, кои...

Повредениот работник кај Марков манастир во стабилна состојба

Градежниот работник кој вчера беше тешко повреден во близина на Марков манастир, се наоѓа во стабила состојба и е хоспитализиран на Клиниката за анестезиологија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ). - Пациентот е сè уште на интензивна нега на КАРИЛ и ќе остане на клиниката, бидејќи има претрпено тешка повреда и му е ампутирана ногата. Неговата здравстевна состојба е стабилна, контактибилен е,...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...