fbpx
Таг: избирачки места

таг: избирачки места

Даштевски: Лицата што ќе се затекнат во кругот на избирачките места ќе гласаат и по 19 часот

Поради застојот предизвикан од нефункционирање на некои од електронските читачи на отпечатоци од прст, Државната изборна комисија (ДИК), донела едногласна одлука секој што до 19 часот ќе биде во кругот на избирачкото место, вклучително и дворот на училиштата, градинките, или објектите во кои се врши гласањето, да може да го оствари своето гласачко право и по официјалниот крај на...

ДИК: До 19 часот гласале 45,74 отсто од гласачите запишани во избирачкиот список

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека до 19 часот гласале 45,74 отсто од граѓаните запишани во избирачкиот список. Притоа, највисока излезност е регистрирана во четвртата изборна единица, каде до 19 часот гласале 53,22 отсто од гласачите. Веднаш по неа, следи третата изборна единица, каде одѕивот на гласачите до 19 часот е 51,51 отсто, по што следуваат првата изборна единица со...

ДИК: До 17 часот гласале 38,78 отсто од гласачите запишани во избирачкиот список

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека до 17 часот гласале 38,78 отсто од граѓаните запишани во избирачкиот список. Притоа, највисока излезност е регистрирана во четвртата изборна единица, каде до 17 часот гласале 43,99 отсто од гласачите. Веднаш по неа, следи третата изборна единица, каде одѕивот на гласачите до 17 часот е 43,85 отсто, по што следуваат првата изборна единица со...

До 15 часот гласале околу една третина од гласачите во избирачкиот список

Околу една третина од гласачите заведени во избирачкиот список излегле да гласаат до 15 часот, соопшти ДИК. Одѕивот на предвремените парламентарни избори до 15 часот на избирачките места на ниво на целата земја е 31,77 отсто. Од шесте изборни единици, највисока излезност е регистрирана во 3-та, односно 37,24 отсто. Идентична беше ситуацијата и со одѕивот на гласачите до 13 часот...

Во Охридскиот регион гласањето почна навреме и се одвива без проблеми

Во 7 часот утрово навреме беа отворени сите 89 избирачки места во Општина Охрид, каде правото на глас можат да го остварат 52.510 граѓани запишани во Единствениот избирачки список, информира Климент Камнароски, претседател на Општинската изборна комисија (ОИК) - Охрид. Од избирачкото место 1238, населба Видобишта, утрово информираа дека гласачкото место е навреме отворено, избирачкиот одбор е во полн состав,...

Проверете дали е променето избирачкото место каде што треба да гласате

Фото: Борче Поповски
Поради ситуацијата со корона вирусот, дел од избирачките места кои не ги задоволуваат здравствените протоколи се променети. Во пресрет на испочитување на препораките од здравствените власти за гласање во услови на присуство на ковид-19, претседателот на ДИК, Оливер Деркоски изјави дека се обезбедени алтернативни адекватни простории што имаат доволна квадратура и можност за проветрување за да се одржи изборниот процес. Во...

Само двајца штипјани во изолација се пријавиле за гласање на 13 јули

Фото: Борче Поповски
Од вкупно 98 лица од Штип кои досега се пријавиле за гласање од дома, само двајца спаѓаат во групата на болни од ковид-19 и на лица во самоизолација. Тие треба да гласаат на првиот изборен ден, на 13 јули, додека следниот ден е определен за гласање на немоќни и болни лица. Ова денеска на прес-конференција го соопшти претседателката на Општинската...

На 15 јули во некои општини ќе се гласа и во спортски сали и приватни објекти

Фото: Борче Поповски
Завршени се сите потребни активности околу обработката на податоците и Државната изборна комисија (ДИК) во среда ќе го заклучи Избирачкиот список за претстојните парламентарни избори на 15 јули. Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски изјави дека на овие избори ќе можат да гласаат околу 1.814.000 граѓани. Избирачкиот список е прочистен и во него се впишани сите полнолетни граѓани, а точниот...

ЦРТА: Изборите во Србија со минимални стандарди, демократијата – загрозена (видео)

Парламентарните избори во Србија во јуни по квалитетот и по изборот на денот за избори, но пред сè по севкупниот изборен процес, се најлошите избори што Граѓанската организација Центар за истражување, транспарентност и отчетност (ЦРТА) од Србија досега ги набљудувала од 2016 година наваму, соопшти организацијата. Нејзината набљудувачка мисија, која се состоела од репрезентативен примерок од случано избрани 500 гласачки...

Мицкоски: И покрај сите притисоци ВМРО-ДПМНЕ и Сиљановска ќе победат

И покрај сите злоупотреби и покрај сите тие притисоци, и покрај сето она што се случуваше изминативе денови и посебно полициската опсада која што беше реалност во Охрид и Ново Село изминативе неколку денови, ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Сиљановска - Давкова ќе победат денеска. И Македонија денеска ќе добие првата жена за претседател. Со таква порака до јавноста се обрати претседателот...

ДИК: До 18.30 часот гласале 795.577 гласачи или 44,5 проценти од граѓаните со право на глас

До 18.30 излезноста е 795.577 гласачи односно 44,5 проценти од запишаните во избирачкиот список, според обработени податоци од 97,61 проценти од избирачките места, информираше претседателот на ДИК, Оливер Дерковски. Тој оцени дека денешниот изборен ден поминал мирно и достоинствено без поголеми нерегуларности кои не се пријавени на избирачките места. Општини кај кои е забележана голема излезност се Битола 53,26 проценти, Вевчани...

ДИК: Излезноста на гласачите до 10 часот е 8,09 отсто, гласањето се одвива мирно

Излезноста на гласачите до 10 часот е 8,09 отсто од обработени податоци од 1.516 избирачки места, информираат од Државната изборна комисија (ДИК). Највисока е излезноста во Демир Капија, 22,47 отсто, а најмала во Студеничани  - 3,09 отсто. Портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска, информираше дека до 11 часот ниту еден граѓанин нема поднесено приговор за повреда на избирачко право. Од ДИК информираат дека гласачките...

ДИК отфрли уште еден приговор на СДСМ, а за последниот ќе одлучува утре

Државната изборна комисија (ДИК) вечерва едногласно го отфрли приговорот на СДСМ кој се однесуваше на постапката за утврдување на резултатите од гласањето на избирачкото место 2016, a последниот приговор на СДСМ, како што соопшти претседателот на комисијата, Александар Чичаковски, ќе биде разгледуван утре, на седница закажана за 11 часот. - Ви соопштувам дека ДИК вечерва ќе работи на изготвување на...

„Цивил“ бара пребројување на гласовите од сите изборни единици

Од граѓанската организација „Цивил“ бараат од Државната изборна комисија и од другите надлежни институции повторно и целосно да ги пребројат гласовите во сите изборни единици. Тие, исто така, бараат ревизија на неважечките гласачки ливчиња, при броењето на гласовите, бидејќи како што велат, за неважечките ливчиња се прогласувани и такви каде што јасно се гледа волјата на гласачите. Од „Цивил“ бараат и прегласување во избирачките...

ВМРО-ДПМНЕ освоила 229.428 гласови, СДСМ 206.075 од преброени 566.779 гласови

Од пребројани 566.779 гласови, според неофицијалните резултати од веб-страницата на Државната изборна комисија, ВМРО-ДПМНЕ освоиле 229.428 гласови (40,48 проценти), а СДСМ 206.075 (36,36 проценти). Од албанските партии, ДУИ освоила 38.985 гласови, Беса - 23.049, а Алијанса за Албанците - 15.261 глас. Станува збор за резултати од 2.053 од вкупно 3.524 избирачки места. Бројките на веб-страницата постојано се менуваат, а официјалните податоци, Државната...

„Мост“: Навреме се отворени гласачките места, забележано е фотографирање ливчиња

Граѓанската асоцијација „Мост“ информира дека навреме се отворени сите гласачки места на кои имаат распоредено свои набљудувачи, освен две места во Куманово и во Велес. - Гласачкото место 1.036 во општина Куманово е отворено со 15-минутно задоцнување. Гласачкото место 2.210 во општина Велес е отворено со 30-минутно задоцнување поради тоа што немало електрична енергија - се додава во соопштението на...

„Мост“: Гласајте по своја волја и пријавете нерегуларности

Граѓанската асоцијација „Мост“ ќе ги следи изборите утре со повеќе од 3.000 набљудувачи, со што ќе покријат 55 проценти од вкупниот број на избирачки места. - Статичните набљудувачи (2.664) ќе го следат гласањето, процесот на затворање и на броење на гласовите и на финализирање на административните работи од страна на избирачките одбори. Логистика на статичните набљудувачи ќе им бидат 120...

Друштвото „Илинден“ ги повика Македонците во Албанија масовно да гласаат на изборите

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана ги повика сите Македонци во Република Албанија што се пријавени за претстојните предвремени парламентарни избори во Македонија, да го искористат избирачкото право и масовно да излезат на гласање. Изјаснувањето ќе можат да го остварат во Амбасадата на Република Македонија во Тирана, на улица Кавајес, број 116, соопшти друштвото преку својот електронски весник на македонски јазик,...

Австријците денеска избираат нов претседател на државата

Утринава во 8 часот, во Австрија беа отворени речиси сите избирачки места за претседателските избори, на кои околу 6,4 милиони Австријци ќе одлучуваат меѓу кандидатот на десничарската Слободарска партија, Норберт Хофер, и кандидатот кој ја има поддршката на Зелените, Александар ван дер Белен. Првите резултати, како што пренесуваат медиумите, треба да бидат познати денеска по 17 часот, кога би требало да...

Штип остана без две избирачки места поради недоволен број гласачи

Наместо на 80 избирачки места, на предвремените парламентарни избори на 11 декември гласачите во општина Штип ќе гласаат на 78. Избришани се гласачките места во селата Сушево и Судиќ, бидејќи не ги исполнуваат законските услови за најмалку десет гласачи во едно избирачко место. - Според Изборниот законик, во едно избирачко место мора да има повеќе од 10 гласачи, а бидејќи станува збор за...

Ковачевски ја заборави сопствената улога во медиумскиот сектор – извинувањето е лицемерно

На Ковачевски и на СДСМ никој друг не им е виновен што не сторија ништо позначајно реформски во медиумскиот сектор, а што било нивна должност, вклучувајќи го и тешкото...