fbpx
Таг: инвеститори

таг: инвеститори

Илон Маск ги збуни инвеститорите, наместо во апликацијата „Сигнал“ инвестирале во компанија со слично име

Elon Musk
Повикот на Илон Маск да се користи „Сигнал“ ги збуни инвеститорите, кои своите пари ги инвестирале во погрешна компанија. Извршниот директор на компанијата „Тесла“ на 7 јануари на Твитер ја испрати пораката „користете Сигнал“, што се однесуваше на шифрираната апликација за пораки „Сигнал“. Веќе од следниот ден, акциите на сосема друга и неповрзана компанија наречена „Сигнал Адвенс“ (Signal Advance) пораснале...

Кина и Индија се сѐ помалку привлечни, инвеститорите трагаат по нови пазари

Кина и Индија ја изгубија својата привлечност кај глобалните инвеститори, па сѐ повеќе можности за инвестирање им се отвораат на други земји од светот. Земјите од Западен Балкан, меѓу кои се Србија и Бугарија, исто така се на таа карта, како држави добри за инвестирање, пишува српскиот портал „Мондо“, цитирајќи го лондонски „Фајненшел тајмс“. Една од приказните за инвеститорите што...

Анализа: Ќе се повтори ли ланскиот инвестициски пик?

Во очекување на полноправното челенство во НАТО и датумот за почеток на пристaпните преговори во ЕУ, дел од европските земји веќе ги даваат привите насоки на своите инвеститори да се охрабрат и да вложуваат во земјава, но дел од домашните бизнисмени упатуваат на сеуште присутните проблеми кои го кочат инвестирањето, се вели во неделната економска анализа на „Порталб.мк“. Последните податоци...

Турските инвеститори сакаат да инвестираат во сточарството и текстилната индустрија

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан беше во работна посета на Турција каде што се сретнал со министерот за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, министерката за трговија, Рухсар Пехџан и министерот за индустрија и технологија, Мустафа Варанк. „И покрај тоа што Република Турција е еден од најголемите инвеститори во нашава држава, се констатираше дека сточарството, текстилот и технологијата...

Градежна комора: Не може да се понудат квалитетни станови по ниски цени

Цената на становите во иднина ќе се движи во нагорна линија и тоа зависи исклучиво од квалитетот на градбата, локацијата, инфраструктурата и поволниот деловен амбиент информираат од Градежната комора и додаваат дека трендот на пораст на трошоците за градежни материјали, но и за вработените во градежните компании се случува во континуитет. Од таму појаснуваат дека последните податоци на Државниот завод...

ЕБРД со посилна поддршка за економиите во двете земји по ратификацијата на Договорот

Претседателот на Европската банка за обнова и развој (ЕБРД), Сума Чакрабарти упатил писмо со честитки до двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас за ратификацијата на Договорот од Преспа во парламентите на двете земји, оценувајќи го влегувањето во сила на овој важен Договор со преостанатите процедури, како важен влог во стабилноста и економските перспективи на двете земји, во регионот...

Странските инвеститори бараат политичка стабилност и не чести промени на законите

Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија денеска го промовираште второто издание на „Бела книга 2018“, публикација во која се содржани препораки до македонската Влада како да се подобри деловната клима во државата. Странските инвеститори бараат политичка стабилност, предвидлива деловна клима, инвестиции во инфраструктурата и дигитализацијата, реформи во јавната администрација за нејзина поголема транспарентност и ефикасност и не...

Македонија на 10 место во светот во извештајот „Дуинг бизнис“ за 2019

Светска банка, во извештајот „Дуинг бизнис“ за 2019 година, ја рангира Македонија на високото 10 место во светот, односно на петто место во Европа според условите за водење бизнис во конкуренција од 190 земји, информираат од Министерството за финансии. Во однос на претходната година, позицијата на Македонија е подобрена за едно место. Министерот за финансии Драган Тевдовски рече дека за...

Познатиот американски бренд за брза храна „КФЦ“ ќе отвори ресторани во Скопје и Тетово

Премиерот Зоран Заев синоќа се сретна со Фатмир Зимбери, сопственик на лиценцата за отворање на ресторани за брза храна на американскиот бренд „КФЦ“ (KFC - Kentucky Fried Chicken), на која беше најавено отворање на првите два ресторани, во Тетово и Скопје на 14 септември. Инвестицијата е вредна повеќе од 10 милиони евра и согласно подготвениот бизнис план планирано е да се...

Странските заинтересирани за соработка со домашните компании, но им треба поддршка

Стопанската комора на Македонија ги споила домашните и странските компании кои би можеле да соработуваат, а најголем интерес за соработка пројавиле компаниите од автомобилската индустрија, информираше денеска Јадранка Аризанковска од Стопанската комора на Македонија. Таа додаде дека на домашните компании им треба поддршка и помош за градење капцитети за да може да се реализира соработката. Од комората очекуваат 10 до 15 компани да...

Воведена директна авионска линија Скопје – Варшава

Денеска се воспостави нова авиолинија Варшава - Скопје - Варшава која ја реализира „ЛОТ-Полиш ерлјанс“, шест пати неделно. Просечната цена на повратен билет изнесува 120 евра. Со оваа линија ќе се овозможи конекција од Варшава до повеќе дестинации во Источна и Западна Европа, Скандинавија, САД и Канада. „Со новата авиолинија Варшава – Скопје – Варшава создаваме можност за зајакнување на економските...

Анѓушев: Законот ќе обезбеди транспарентност во поддршката на компаниите

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев се обрати на седницата на Комисијата за економски прашања во Собранието, на која одговараше на прашања од пратениците за потребата од донесување на Законот за финансиска поддршка на инвестициите. „Законот претставува замена на нетранспарентната шема на државна помош со која во претходните години беа поддржани само 23 компании, а притоа се потрошени над 225...

Богов: Банките можат да ја поддржат економијата, потребни се добри проекти

Банкарскиот и финансискиот сектор се стабилни, така што банките се подготвени да испорачаат кредити, оцени гувернерот на Народната банка на Македонија, Димитар Богов, по завршувањето средбата на Комитетот за финансиска стабилност. - Системските ризици се минимални и сето тоа упатува дека особено банкарскиот сектор е добро капитализиран, високо ликвиден и подготвен да ја поддржи македонската економија. Неопходно е да се...

Заев во Лондон учествува на инвестициски самит за Западен Балкан

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска учествува на промоцијата на „Регионалната инвестициска платформа“ на инвестицискиот самит за Западен Балкан во организација на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), што денеска се одржува во Лондон. „Регионалната инвестициска платформа“, која ќе ја раководи секретаријатот на ЕБОР, има за цел да го интензивира интересот и приливот на странски инвестиции во земјите од Западен...

Анѓушев: Секој инвеститор ќе може да добие помош во висина до 50 отсто од инвестицијата

Владата подготвува нов концепт за привлекување инвеститори, кој се очекува да биде презентиран во средината на септември, истакнал вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, на бизнис-форумот во Ерусалим. Тој концепт, како што истакнал, ќе обезбеди транспарентност и еднаков третман на странските и на домашни инвеститори со што позитивно ќе влијае на економскиот развој на земјата. „Освен основната поддршка, која подразбира ослободување на инвеститорите од...

Мицкоски: Инвеститорите ќе нè заобиколат поради објавување на висината на субвенциите

Владата на вчерашната седница донесе одлука за декласифицирање и за објавување на субвенциите што им се даваат на странските инвеститори во Македонија, потег кој ќе влијае на потенцијалните инвеститори и на нивните намери да дојдат во земјава да инвестираат, изјави денеска на прес-конференција генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој додаде дека не е никаква тајна, ниту е незаконски тоа што...

Субвенциите за инвеститорите ќе зависат од висината на нето-платата, најави Анѓушев

Субвенциите што странските инвеститори ќе ги добиваат од државата ќе зависат од висината на нето-платата што им ја исплаќаат на вработените, најави денеска вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Тој изјави дека сите инвеститори досега имале два договора, од кои едниот бил за инфраструктура, односно за добивање земјиште и за градење хала, додека вториот договор бил за доделување директна финансиска помош од државата. -...

Заев очекува долгот на државата кон стопанството да остане под 700 милиони евра

Премиерот Зоран Заев не очекува долгот на државата кон стопанството да стане поголем од 700 милиони евра. - Сè уште се прават анализи. Стигнавме до ставка од 400 милиони евра. Сепак, не очекуваме долгот на државата кон бизнис-заедницата да надмине 700 милиони евра - рече Заев, пред бизнис-средбата со стопанските комори, одговарајќи на новинарско прашање. Тој рече дека инвеститорите кои ќе почнат...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ немаат легитимитет да зборуваат за цената за еврообврзницата

„СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата. Поради нивната антидржавна политичка кампања што ја водеа минатата година, сега граѓаните плаќаат 20 милиони евра повисока камата“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на Министерство за финансии. Од партијата додаваат дека „пазарот на пари беше и тогаш и сега ликвиден, односно има пари, но СДС...

Техничката влада на Димитриев се спрема за издавање на нова еврообврзница оваа есен

Актуелната власт размислува и презема подготвителни активности за издавање на нова еврообврзница во четвртиот квартал од годинава, за да ги отплати долговите кои достасуваат за наплата идната година, извести деловниот информативен сервис „Интелињус“ (Intellinews), повикувајќи се на извори од австриската банка „Рајфајзен“. Ако новата еврообврзница биде издадена, се вели понатаму во веста, најкраток можен рок на достасување за отплата би бил...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...