fbpx
Таг: гласна музика

таг: гласна музика

„Мош“ и „Интермецо“ казнети со по 13.000 евра за гласна музика

По пријава на граѓани за зголемена бучава од гласна музика од угостителските објекти на територија на општина Центар, извршено е мерење на бучавата на два угостителски објекти - „Мош“ и „Интермецо“, по што истите се казнети со 13.000 евра, информира Општина Центар. Вработените во секторот за инспекциски работи во општината, во текот на минатата недела организирале акција за мерење...

Мош, Мечос, Локал 45 и Интермецо добија казни до 800.000 денари за гласна музика

Локалите Мош, Мечос, Локал 45 и Интермецо се казнети со платен налог за наплата на глоба во висина од 360.000 до 800.000 денари, во зависност од тежината на сторениот прекршок за гласна музика, соопшти утрово Општина Центар. Од Центар велат дека општинскиот Сектор за инспекциски работи во периодот од мај до септември спровел акции за мерење на бучавата од гласна...

Кафулињата „Гнездо“ и „Интермецо“ добија решенија за намалување на бучавата, потоа следуваат и казни

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар соопштува дека продолжува со мерењата и со теренските контроли на гласноста во угостителските објекти во оваа општина и донесува решенија за преземање мерки. Овластените општински инспектори за животна средина, заедно со одговорните лица од овластената лабораторија за мерење на бучава, деновиве се повторно на терен. „По извршените мерења во одредени локали, инспекторите констатираа повисоки...

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната, Богдановиќ најави кривична пријава

Изречената забрана за работа од 30 дена не го спречи скопскиот кафе-бар „Интермецо“ да продолжи со работа. По извршените контроли на кафе-барот, вчера вечер истиот продолжил со работа и покрај изреченото решение и забраната за работа од 30 дена, соопшти градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ на својот Фејсбук профил. „Пломбата поставена на влезот на локалот е отстранета што согласно...

Казна од 6.000 евра поради гласна музика и бучава за кафе-барот „Интермецо“ во Капиштец

Општина Центар соопшти дека по бројните поплаки од граѓаните кои живеат во близина на кафе-барот „Интермецо“ во Капиштец, кои се жалеле на бучавата и гласната музика која се слуша од локалот, општинската Инспекција за животна средина на кафе барот, поради гласна музика му изрекле мандатна глоба во висина од 6.000 евра во денарска противредност. „Проблемот со гласната музика и бучавата...

Блокада на улицата Борис Трајковски попладнево во Скопје

Од 17 до 18 часот денеска ќе биде блокирана улицата Борис Трајковски поради протест. Блокадата ја прават жители на скопската населба 11 Октомври, кои на овој начин сакаат да изразат незадоволство од институциите, кои, како што велат, не преземаат ништо да ги спречат проблемите што ги имаат со околу 200 Роми кои се населени во старите бараки на ГП...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...