fbpx
Таг: Генералштаб Украина

таг: Генералштаб Украина

Украина уверена дека ќе обезбеди 50 милијарди евра помош од ЕУ и покрај ветото на Орбан

Украина e убедена дека сепак ќе добие пакет помош од 50 милијарди евра од ЕУ, и покрај ветото на унгарскиот премиер, Виктор Орбан на самитот во Брисел, пренесува Гардијан. „Јасен е сигналот дека финансиската поддршка за Украина од ЕУ ќе продолжи“, се вели во соопштението од Министерството за надворешни работи на Украина. Се додава и дека парите ќе се користат...

Зеленски објави фотографии од последиците од минираната брана Каховка

Претседателот Володимир Зеленски ветува дека ќе стори сé за да им гарантира на луѓето основа за живот дури и по катастрофата предизвикана од руските напаѓачи кои ја минираа браната Каховка, истакнал Зеленски на Телеграм, а пренесе Укринформ. „Секој терорист смета на своите резултати: страдање на луѓето, заплашување на луѓето и урнатините што теророт ги остава зад себе. Токму така постапува...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...