fbpx
Таг: фракција

таг: фракција

Не е вистина дека „Огнените“ формирале партија, делуваат како фракција на ДУИ

Тврдењето во постот дека „Огнената група“ се одвоила од ДУИ и формирала нова партија е неточно. Вакво нешто досега не се случи, тие на почетокот на овој месец одлучија да останат во ДУИ и да функционираат како фракција на партијата, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Објава на социјалната мрежа Фејсбук тврди дека таканаречената група „Огнени“...

Оливер Андонов објави фракција во ВМРО-ДПМНЕ и побара оставка од Мицкоски

Поранешниот министер за внатрешни работи за еден ден, Оливер Андонов, со група приврзаници, објавија фракција за демoкратизација и реорганизација на ВМРО-ДПМНЕ и побараа оставка од партискиот претседател Христијан Мицкоски, јави Радио Слободна Европа. На прес-конференцијата пред централата на ВМРО-ДПМНЕ, Андонов побара Мицкоски да си поднесе оставка и така да го отвори патот за „демократски промени“ во партијата. „Основните политички цели кои...

БЕСА на Африм Гаши: Ние ќе гласаме за уставните измени

Тројцата пратеници од БЕСА кои припаѓаат на делот што за претседател го признава Африм Гаши, а не Биљал Касами, ќе гласаат за уставните измени. Како што соопшти Гаши, тие се цврсто решени за евроинтеграциите и ќе ги поддржат измените на Уставот заради исполнување на обврските од Преспанскиот договор. Тоа е од висок интерес за Албанците, нагласи тој. „БЕСА со своите три...

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот Македонија и Македонците клекнати на колена

Со објавениот финален документ од преговорите за името, Република Македонија и Македонците се клекнати на колена, порача Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ, реагирајќи на вчерашната објава од премиерот Зоран Заев дека е постигнат договор со Грција за спорот за името. Фракционерите од најголемата опозициска партија вели дека Зоран Заев нема мандат, легалитет ниту легитимитет во име на целата нација да договара...

Незадоволни членови на ВМРО-ДПМНЕ ја формираа првата фракција

ФРОДЕМ и членови на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ денеска објавија дека ќе настапуваат како фракција во ВМРО-ДПМНЕ. Како што велат,  така ќе и помогнат на партијата да стане вистинска и реална опозиција, со свои конкретни ставови, принципи, идеологија и политики, за бргу со ново и демократски избрано раководство од членовите на партијата да се врати како победник. Сметаат...

Членови на Левица најавија формирање фракција во партијата

Членови и основачи на партијата Левица најавија дека ќе формираат внатрешна фракција во партијата - „Единство“, чија цел, како што рекоа денеска на прес-конференција, ќе биде да се обедини членството и партијата да се врати на вистинскиот пат, пренесува „Канал 77“. Причините за формирање на фракцијата, како што велат тие, се организациските и стратешки грешки на актуелните раководни органи на...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...