fbpx
Таг: Формула1

таг: Формула1

Водечките тимови од Формула 1 бараат гуми на „Мишелин“ наместо тие на „Пирели“

Првиот човек на Формула 1, Берни Еклстон, е под голем притисок од водечките тимови кои, наводно, бараат наместо актулениот „Пирели“, француската компанија „Мишелин“ да биде идниот снабдувач со пневматици во Ф1, пишува британскиот национален радио и телевизиски сервис „Би-Би-Си“. „Пирели“, чиј договор со Формула 1 почна во 2011 година, е во трка со „Мишелин“ за нов договор за снабдувач со пневматици на...

Раиконен сака побрза и поопасна Формула 1

Возачот во Ф1-тимот на Ферари, Кими Раиконен, смета дека натпреварувањата во Формула 1 треба да бидат „малку побрази и поопасни“, за овој спорт повторно да стане интресен и атрактивен за публиката, пренесува „Автоспорт.ком“. „Кога првпат дојдов во Ф1, овој спорт беше многу повозбудлив за сите“, рекол Раиконен во интервју со Жан Алези на „Канал плус“. Финецот смета дека нешто мора да се направи...

Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата за ГН на Малезија

Возачот тимот на Мерцедес во Формула1, Луис Хамилтон, на утрешната трка за Големата награда на Малезија ќе стартува од првата позиција, откако на денешните квалификации постигна најдобар резултат и ја освои втората пол-позиција оваа сезона и вкупно 40. во неговата кариера. Зад Хамилтон, на патеката Сепанг, утре од втората позиција ќе стартува возачот на Ферари, Себастијан Фетел, од третата ќе...

В недела почнува новата сезона на Формула 1

Новата сезона на Формула 1 почнува в недела, со трката на „Алберт парк“ за Големата награда на Австралија, а денеска, во пресрет на големиот настан, се одржаа првите тренинзи. Нико Розберг и Луис Хамилтон на тренингот беа оддалечени само 29 стотинки што покажува колку се изедначени болидите на Мерцедес. Возачот на Ред Бул, Даниел Рикиардо, поради проблеми со болидот, не...

Хамилтон: Розберг ќе биде посилен следната година

Светскиот шампион Луис Хамилтон рече дека мора да биде уште подобар во следната сезона ако сака да остане пред тимскиот колега од Мерцедес, Нико Розберг. Британецот триумфираше во Абу Даби пред две недели, освојувајќи ја својата втора титула, а во петокот на церемонијата во Доха го презеде својот шампионски трофеј. Хамилтон истакна дека следната година најголема конкуренција во борбата за титулата,...

Себастијан Фетел потпиша договор со Ферари

Себастијан Фетел потпиша договор со Ферари до 2017 година
Германскиот Ф1-возач Себастијан Фетел потпиша тригодишен договор и од следната сеозона ќе вози за тимот на Ферари. Истовремено, од Ферари си заминува Фернандо Алонсо, кој е најблиску до трансфер во Мекларен. - Кога бев помлад, Михаел Шумахер во црвениот болид беше мојот најголем идол и сега имам една неверојатна чест конечно да возам за Ферари - рече Фетел. Четирикратниот шампион во...

Ф1-возачот Бјанки излезе од кома

Возачот на Марусија при сударот заработи тешки повреди на черепот
Францускиот возач во Формула 1, Жил Бјанки, денеска излезе од кома седум недели откако имаше судир со едно од возилата за отстранување на болидите на патеката „Сузука“, за време на Ф1-трката што се одржа на почетокот на октомври. Бјанки од болницата во Јапонија бил пренесен во родната Франција. Возачот на Марусија при сударот заработи тешки повреди на черепот и беше во...

Македонија ќе донира зимска опрема за украинските војници

Македонската влада на денешната седница донесе одлука за донација на зимска опрема кон Министерството за одбрана на Украина. Станува збор за ветровки, џемпери и ќебиња кои се донација од...