fbpx
Таг: форензика

таг: форензика

Академијата за кривични дела против дивиот свет – обуки за заштита на загрозените видови

Ако сакаме ефективно да ги заштитиме загрозените животински видови, борбата со криминалот против дивиот свет е клучна. Жалната вистина е дека луѓето кои стојат зад сериозните кривични како труење на диви животни или пак криволов најчесто поминуваат неказнети, додека тоа придонесува да ги повторат делата, a во меѓувреме дивиот свет трпи огромна штета, велат од Македонското еколошко друштво (МЕД) „Ова се случува...

Останките на Амелија Ерхарт идентификувани на мал пацифички остров

Коските пронајдени во 1940 година на островот Никумароро во Тихиот Океан најверојатно се од познатата пилотка и авантуристка Амелија Ерхарт, се вели во нова форензичка студија објавена во едно од научните списанија во САД. Ерхарт, нејзиниот навигатор и авионот во којшто биле, исчезнале без трага во 1937 година некаде над Тихиот Океан, а во новата студија објавена во списанието „Forensic...

Обвинител врши увид во куќата во Тетово, каде загинаа мајка и нејзините деца

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Тетово врши увид во двокатната куќа на улица Гоце Делчев во Тетово, каде што ноќеска избувнал пожар при што, според првичните информации, настрадале жена и четири деца. „Надлежниот обвинител во моментов е на местото на настанот и во соработка со увидната екипа од Полициската станица – Тетово и Противпожарната служба врши увид. Обвинителот повика...

Крим-техника на МВР доби сертификат за акредитација

Државниот Институт за акредитација денеска на Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења при МВР му додели сертификат за акредитација. Како што посочил министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, со сертификатот за акредитација се потврдува компетентноста на експертите и стандардизацијата на методите за анализа и за вештачење на доказниот материјал. „Воедно, се зголемува и довербата во лабораториските резултати кои стануваат меѓународно...

МВР го заврши дигиталното вештачење за „тајната фабрика за пасоши“

Министерството за внатрешни работи завршило со дигиталното вештачење на фотографиите и на видеозаписот на кои се гледа како рачно се изработуваат пасоши, јавува „Фокус“. Резултатите од вештачењето се испратени во Основното јавно обвинителство, а од МВР не соопштуваат повеќе детали. Шефицата на јавното обвинителство, Гордана Гешковска, за „Фокус“ потврдила дека тие од утре ќе ја анализираат дигиталната форензика.

На телото на Дениса не можат да се прават токсиколошки анализи

На Иститутот за судска медицина, чиј тим вештаци треба да го утврди идентитетот и, евентулано, причините за смртта на девојката, за која нивни колеги во Грција констатираа дека е Дениса Маркоска, најверојатно нема да се прави токсиколошка анализа бидејќи кадаверот е оштетен од морската вода и од формалинот со кој бил заштитен по обдукцијата во Грција. Од Институтот за судска медицина...

Глобал Војсис: Со интервенција на САД, Косово и Србија го решија спорот за регистарските таблички

Косово се заблагодарува на САД; Србија има свое толкување, пишува „Глобал Војсис“. Мета.мк го реобјавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“. Два дена откако Косово и Србија...