fbpx
Таг: фондови

таг: фондови

Анализа на Порталб: Во однос на министерствата – повисоки плати има во агенции, комисии, инспекторати…

Во најава е предупредувачки протест на ССМ – се бараат повисоки плати во јавниот сектор, но и за вработените во државните и општинските фирми. Најава за протест и на вработени во дел од јавните претпријатија. Во меѓувреме – ребалансот на Буџетот е во Собрание, власта најавува дека ќе ја преиспитува продуктивноста на буџетарите пред да посегне по зголемување на...

Македонски инвеститори во странство имаат 337 милиони евра во акции и удели

Домашни инвеститори поседуваат сопственички капитал односно акции и удели во компании и фондови во странство вредни 337 милиони евра, покажуваат најновите податоци на Народната банка за портфолио инвестициите на резидентите во странски хартии од вредност заклучно со 30 јуни, годинава. Инвестициите од нашата земја во странски хартии од вредност во 2016 година изнесувале 205 милиони евра, што значи дека во...

Форум: Реформите од Поглавјето 20 за претпријатија и индустриска политика се во напредна фаза

Интернационален форум на тема „Интеграциите во Европската унија и реформскиот процес на преговарачкото поглавје 20: Претпријатија и индустриска политика“ денес и утре се одржува во хотелот „Арка“. Целта е да да овозможи вмрежување како и размена на добри практики во областа на поглавје 20 кои се однесува на претпријатијата и индустриската политика. На отворањето на Форумот, Фејк Јанмат од Делегацијата на...

Ивана Петровска, АЛДА: Со блокирани сметки тешко до парите од европските фондови

Македонија неодамна врати околу 70 милиони евра европски пари наменети за изградба на нов клинички центар, а во изминативе години локалната и централната власт покажаа делумен капацитет за искористување на средствата од европските фондови. Со оглед на тоа што во зависност од исходот на референдумот на 30 септември, нашата земја следната година би можела да ги почне пристапните преговори...

Бертолини: За оваа година 80 милиони евра од ЕУ за Македонија – ако успеете да ги потрошите

Раководителот на секторот за соработка на Делегацијата на Европска Унија, Никола Бертолини рече дека финансиската поддршка од ЕУ во Македонија значително се зголемува, па така за разлика од лани кога изнесувала 70 милиони евра, за годинава се предведени 80 милиони евра. - За оваа година се превидени 80 милиони евра, само за билатералните договори, не сметајќи ги регионалните проекти. Претседателот...

Нема регионален развој без железничко поврзување

Еврокомесарката за транспорт, Виолета Булц, која денеска учествува на „Самит 100“, на средбата со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, порачала државите од Западен Балкан повеќе да се поврзат железнички и да ги искористат парите од ЕУ за таа намена. Сугарески информираше дека темата на разговор била да се забрза железничкото поврзување помеѓу Македонија и Бугарија, за кој се...

Заев – Бјорнстад: Норвешка ќе помага во области значајни за евроинтеграцијата

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Норвешка, Арни Бјорнстад. На средбата била договорена поддршка од Кралството Норвешка на Македонија во повеќе области значајни за евроатлантските интеграции на земјава. „Станува збор за помош од Норвешка во подобрување на административните и на законските капацитети, во судството, за исполнување на условите од поглавјето 24 од Извештајот на ЕК за Македонија,...

Прв македонско-полски форум на жени претприемачи

Прв македонско-полски бизнис-форум на жени претприемачи ќе се одржи во Варшава од 28 јуни до 1 јули. Целта на форумот е да се создадат поблиски контакти за отворање можности за економска соработка, промоција на македонскиот извоз во Полска и за привлекување потенцијални странски инвестиции од Полска. Исто така, ќе се согледуваат полските искуства од користењето на структурните фондови на ЕУ и можностите...

Николовски и Жбогар разговарале за субвенциите и за средствата од ИПАРД

Министерот за земјоделство, шумарство и за водостопанство, Љупчо Николовски, попладнево се сретнал со евроамбасадорот Самуел Жбогар, информираат оттаму. „Очекуваме соработката да биде продлабочена и во земјоделството каде што имаме многу проекти, за чија успешност ни е потребна соработка и поддршка од Министерството за земјоделство. Конкретно, за тековните проекти за консолидација на земјоделското земјиште и интегрираниот систем за административна контрола и идните...

Македонија не искористила 400 од вкупно 660 милиони евра од фондовите ИПА1

Слабиот капацитет на државните институции, бизнис-секторот и на невладините организации, е причината поради која дури 400 милиони евра, од вкупно 660 милиони предвидени во фондовите од ИПА1-програмата на ЕУ наменети за Македонија, останале неискористени. Овој изненадувачки податок е изнесен на годишната средба на механизмот ИПА2, во Охрид, на која учествува 160 граѓански организации и претставници на ЕУ, како и претставници...

Жбогар и „ЕУ за тебе“ утре во посета на Валандово

Шефот на делегацијата на Европската Унија, Самуел Жбогар, утре ќе го посети Валандово, во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“, каде ќе се сретне со градоначалникот Николче Чурлиновски и ќе го посети проектот финансиран од ЕУ „Квалитетот на животот, услов за напредок и за одржлив развој во прекуграничниот регион“. Амбасадорот, исто така, ќе го посети Центарот за социјална работа во Валандово...

Обуки за искористување на ЕУ-фондовите во Охрид

Институтот за демократија „Социетас цивилис“ од Скопје (ИДСЦС), во соработка со Асоцијацијата за демократски иницијативи (АДИ) од Гостивар и со Организацијата на жени од Свети Николе, од денеска до 9 ноември, во Охрид, спроведува обука за проектен дизајн и за менаџмент. Обуката е дел од проектот „Унапредување на социјалната вклученост преку ефективно искористување на ЕУ-фондовите“. Во овој период ќе има обуки...

СЕП: ИПА-средствата ни се скратени поради некоординираноста и кризата

„Програмирањето на ИПА-средствата за 2014-2020 година е континуиран процес. Во тек се подготовки за програмирањето за 2017 година, каде се очекува да се дефинираат дополнителни едногодишни програми за секторите демократија и владеење, реформа на јавната администрација, управување со јавните финансии, механизам за поддршка на процесот на европска интеграција, програми на Унијата, образование, вработување и социјални политики, вклучително и интеграцијата...

Димова: Кратењето на ИПА-фондовите укажува дека не знаеме како да ги користиме

Кратењето на околу 100 милиони евра од фондовите ИПА 2, пари кои се наменети за развој на неколку сектори, веќе утврдени меѓу Владата и Европска комисија уште во 2014 година, е резултат на тоа што како држава ништо не сме направиле за да се искористат тие пари, смета пратеничката на СДСМ, Лидија Димова. Според неа, за развој на секој од тие...

Ресен и Корча заеднички ќе аплицираат за фондовите на ЕУ за погранична соработка

Делегација од јавното претпријатие на околискиот водовод од Корча, Албанија, предводена од директорот Васил Стерјовски, денеска беше во посета на Јавното претпријатие „Пролетер“ од Ресен. Гостите водеа разговор со директорот Љупчо Крстевски и со неговите соработници. - Целта на посетата беше размена на искуства, соработка на двете претпријатија и подготвување заеднички проекти со кои би аплицирале за фондовите на Европска унија...

Македонија и Бугарија ќе користат 17 милиони евра од фондовите на ЕУ

Преку новата ИПА-програма за прекугранична соработка за справување со заеднички предизвици, Македонија и Бугарија имаат на располагање 17 милиони евра од фондовите на ЕУ. Средствата од програмата се наменети за мерки за справување со влијанието на климатските промени, како и за прашања што се однесуваат на заштита на природата и на биодиверзитетот, одржливо користење на природните ресурси, заштита на животната средина и...

Околу 665 милиони евра ќе бидат достапни со ИПА2

Oткако ќе биде ратификувана Рамковната спогодба за инструентот за претпристапна помош (ИПА2), која денеска ја разгледуваше собраниската Комисија за европски прашања, oколу 665 милиони евра треба да станат достапни за социоекономски и за регионален развој, вработување и социјална политика, образование, унапредување на родова еднаквост и развој на човечки ресурси, земјоделство и рурален развој и за регионална и за територијална...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...