fbpx
Таг: филантропи

таг: филантропи

На ОН и се потребни половина милијарда евра за згрижување на два милиони бегалци

Милиони беглаци ширум светот ќе останат без кров на глава ако хуманитарните организации немаат доволно пари за нивно згрижување, предупредија денеска Обединети нации (ОН). Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) процени дека за згрижување на околу два милиони бегалци до крајот на 2018 година потребни се 440 милиони евра и покрена кампања под име „Никого не оставај надвор“ („Nobody...

МИМ го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Македонскиот институт за медиуми го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“ во кој ќе бидат доделени три годишни награди во категориите најдобра истражувачка сторија, најиновативен новинарски производ...