fbpx
Таг: Емилија Бошковска

таг: Емилија Бошковска

Штрајкот во ДИЦ продолжи, вработените бараат повисоки плати за 9.000 денари

Вработените во Државниот испитен центар (ДИЦ) го продолжуваат штрајкот кој го ставија во мирување во мај (за да се реализира државната матура и да не бидат оштетени матурантите). Штрајкот продолжува, а вработените велат дека цело ова време иако преговарале со надлежните во Министерството за финансии, сепак нема изгледи дека ќе им ги зголемат платите, а токму тоа е нивното...

Поради штрајкот во ДИЦ, полагањето на државната матура доведено под знак прашање

Продолжува штрајкот на вработените во Државниот испитен центар (ДИЦ), институцијата која е единствената одговорна за организација и реализација на државната матура. Ваквата одлука штрајкувачите ја донеле откако вчера имале неуспешни преговори во Владата со вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи и откако не постигнале договор за да добијат повисоки плати. Штрајкот трае веќе трета недела. „Вие медиумите, матурантите и дел...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...