fbpx
Таг: економски форум

таг: економски форум

Заев, Вучиќ и Рама ги потпишаа првите официјални документи за соработка во рамките на „Отворен Балкан“

Како први значајни чекори за нов и конкретен импулс за поттикнување на регионалната соработка во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, премиерот Зоран Заев, претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Република Албанија Еди Рама, денеска ги потпишаа Договорот за соработка за заштита и спасување од катастрофи во Западен Балкан, Меморандумот за разбирање за соработка во...

Заев, Вучиќ и Рама на Економскиот форум во Скопје: Започнува нова ера на соработката

Со обраќања на премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и на премиерот на Албанија, Еди Рама, како организатори, и во координација и соработка со стопанските комори на трите земји, денеска во Скопје започна Економскиот форум за регионална соработка. Со претставници на преку 350 компании од Албанија, Србија и Северна Македонија и уште стотина претставници...

Заев, Рама и Вучиќ утре на Економски форум во Скопје

Во организација на Кабинетот на премиерот Зоран Заев, а во соработка со стопанските комори од регионот, утре во Скопје ќе се Економски форум за регионална соработка кој е од исклучително значење. На настанот ќе учествува претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама, информираат од владината прес-служба. На овој значаен настан ќе бидат...

Заев на Економскиот форум: Со регионално поврзување и ЕУ интеграции до поголеми инвестиции и стандард

Премиерот Зоран Заев со воведно обраќање го отвори првиот Економски форум во Скопје во организација на Економскиот форум од Делфи, Грција и на Грчката бизнис асоцијација во Северна Македонија, а во партнерство и соработка со домашните компании. Премиерот истакна дека влегуваме во нова фаза на економски раст, кој ќе го придвижат зголемената регионална економска соработка, спроведувањето на сите потребни стандарди...

Шапуриќ: Со евроатлантските интеграции ќе се зголемат инвестициите на бизнис-ангелите

Економски форум во организација на Светската организација на бизнис-ангели (WBAF) се одржа во Загреб. На овој форум присуствуваше и министерот задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клима за домашни претпријатија, Зоран Шапуриќ кој во своето обраќање истакна дека евроатланските интеграции на Македонија ќе доведат до зголемување на домашни и странски инвестиции, како и до зголемување на инвестиции од формата на инвестирање на...

Заев ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос на 25 и 26 јануари

Премиерот, Зоран Заев и владина делегација ќе учествуваат на Светскиот економски форум кој се одржува во Давос, Швајцарија на 25 и 26 јануари. Проектите и програмските иницијативи кои ќе бидат презентирани на 48-от годишен состанок на Светскиот економски форум се на темa „Креирање на заедничка иднина во поделениот свет“. Светскиот економски форум е меѓународна организација која што на светско ниво работи за...

Груевски на економски форум во Тирана

Премиерот Никола Груевски, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Попоски, ќе учествува на сесијата на Виенскиот економски форум, која се одржува во Тирана. Темата на актуелниот Виенски економски форум е „Од Берлин до Виена - враќање на геополитичката сигурност за Западниот Балкан“. Македонскиот премиер Никола Груевски ќе има обраќање на форумот, во кое се очекува да говори за стратешките цели...

Бислимовски: РЕК Битола произведува струја од сонце, ветер, вода и биомаса

За дваесет и пет месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори кои произведуваат електрична енергија, што е доволна за просечна потрошувачка на скоро 185 илјади домаќинства, соопштија...