fbpx
Таг: Ејуп Алими

таг: Ејуп Алими

Одложено рочиштето за „Титаник 3“ бидејќи Ејуп Аљими морал да биде во Собранието

Денешното судско рочиште за предметот „Титаник 3“ беше одложено, бидејќи едниот од обвинетите во овој процес на СЈО, Ејуп Аљими, известил дека не може да биде на рочиштето бидејќи мора да учествува во денешната седница на Собранието, на која треба да се ратификува спогодбата со Грција. Наредното судско рочиште е закажано за 28 јуни, за кога е планирано да се...

Алими и Гури не се чувствуваат виновни за „Титаник 3“

Обвинетите Ејуп Алими и Исмет Гури на денешното рочиште кажаа дека го разбираат обвинението што го презентира обвнителката Фатиме Фетаи, но оти не се чувствуваат виновни. Според СЈО, двајцата обвинети со своите дејствија влијаеле директно врз изборниот резултат во општина Чаир. – Тие имале криминален нагон да ја фалсификуваат изборната волја на граѓаните на Чаир со цел да остварат политичка моќ...

Судењето за „Титаник 3“ никако да почне

И третиот обид да почне судењето за случајот на СЈО „Титаник 3“ заврши полу успешно. Денешното рочиште на процесот за изборни нерегуларности во Чаир беше прекинато откако судијката Оља Ристова соопшти дека втората судијка Гордана Спировска добила итен повик од болница дека на нејзиниот сопруг, адвокатот Ефто Спировски од Скопје, му откажале сите витални органи, јави СДК. Претходните две рочишта -...

Судења за „Титаник 3“, „Тенк“ и „Труст“

Во Основен суд Скопје 1, денеска треба да се одржат судења за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Титаник 3“, „Тенк“ и „Труст“. Претходното рочиште за „Титаник 3“ на 27 април не се одржа, поради неприсуството на Еленко Миланов. Во овој случај на СЈО, покрај првообвинетиот Ејуп Аљими, координатор на пратеничката група на ДУИ, обвинет и Исмет Гури, член на Општинската...

Адвокатот Миланов казнет со 1.000 евра зошто не се појави на судењето за „Титаник 3“

Судијката Оља Ристова го казни адвокатот Еленко Миланов со 1.000 евра бидејќи не се појави на судењето за случајот на СЈО „Титаник 3“ во Основен суд Скопје 1. Освен 1.000 евра, Миланов треба да ги надомести трошоците за денешното закажано рочиште. Специјалното обвинителство изрази сомнеж за оправданоста на причините за денешното одлагање. Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека добила информација дека...

„Титаник 3“ се одложи поради отсуство на обвинетиот Ејуп Алими

Судењето за предметот „Титаник 3“ денеска се одложи затоа тоа што координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими, кој е обвинет дека уништувал изборен материјал, не дојде на судењето. Во судницата беше присутен само обвинетиот Исмет Гури. Адвокатот на Алими, Мефаиљ Арслани, рече дека тој бил на службено патување во Албанија и му достави на судот образложение за службено...

Почнува судењето „Титаник 3“ за функционери на ДУИ

Во Основен суд Скопје 1 денеска ќе почне судењето на случајот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник 3“ за изборни нерегуларности. Овој случај е првиот на СЈО во кој се обвинети функционери на ДУИ - Ејуп Алими и Исмет Гури. СЈО ги товари за уништување изборен материјал. Во истиот суд денеска ќе продолжи судењето за случајот „ТНТ“, во врска со уривањето на...

Џафери до координаторот на пратеничката група на ДУИ: Ејуп каде ти се пратениците?

По две недели пауза, Собранието денеска одржа пленарна седница на која пратениците гласаа за осум закони по скратена постапка, но со потешкотии во обезбедувањето на кворум бидејќи пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и покрај координациите одлучија и понатаму да ја бојкотираат работата на законодавниот дом. За време на седницата, претседателот на Собранието, Талат Џафери неколку пати имаше проблем да обезбеди кворум на присутни...

Судот го одобри обвинението за „Титаник 3“ на СЈО

Советот за оценка на обвинителен акт на Кривичниот суд во Скопје го одобри обвинението на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник 3“, потврдија од СЈО. Судијата што ќе го води предметот и датумот за почетокот на судењето дополнително ќе бидат одредени. Обвинети во овој случај се Ејуп Аљими, актуелен пратеник во Собранието и координатор на пратеничката група на ДУИ и Исмет...

Тевдовски: Не кратиме, туку го прaвиме реален лажно проектираниот буџет

На денешната пленарна расправа за ребалансот на буџетот, Владанка Авировиќ од ВМРО-ДПМНЕ рече дека најмногу средства се скратени за образованието и за капитални инвестиции што можеле бргу да се реализираат. - Порастот на економијата од 2,2 проценти ќе се оствари доколку имаше брза реализација на некои од капиталните инвестиции кои овој период изостануваа. Постојат повеќе категиории на капитални проекти, едни за...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...