fbpx
Таг: ДоказМ

таг: ДоказМ

Рајчев останува обвинител во предметот за Марјан Стаменковски

По обвинувањата од обвинетиот Марјан Стаменковски, сопственик на порталот „ДоказМ“, дека тој соработувал со обвинителот Сашо Рајчев од Вишото јавно, тој сепак останува обвинител во предметот за Стаменковски. Рајчев утрово се појави на јавната седница во Апелацискиот суд откако републичкото обвинителство донело такво решение, со оглед дека првиот човек на скопското Вишо јавно обвинителство Мустафа Хајрулахи, кој првично требаше...

Сопственикот на „ДоказМ“ бара изземање на обвинителот Рајчев од постапката во Апелација

Изземање на јавниот обвинител Сашо Рајчев од постапката побара денеска сопственикот на порталот „ДоказМ“, Марјан Стаменковски, на јавната седница во Апелациониот суд Скопје. Набргу откако започна седницата за првостепената пресуда за Стаменковски, кој беше осуден на три години и еден месец затвор за повеќе кривични дела, истата се прекина. Причина за прекинот беше што сопственикот на „ДоказМ“ побара да се...

Поднесено обвинение против сопственикот на порталот „ДоказМ“, Марјан Стаменковски

Поднесено е обвинение против сопственикот на порталот „ДоказМ“, Марјан Стаменковски, а Јавното обвинителство доставило и предлог за продолжување на притворот на Стаменковски, кој беше приведен на 10 февруари годинава. Обвинителството соопшти дека е поднесен Обвинителен предлог против лицето кое се товари дека преку веб-портал во негова сопственост, сторил повеќе кривични дела – две кривични дела Ширење на расистички и ксенофобичен...

Советот за етика ја поддржа жалбата на новинарката Мирослава Бурнс против порталот „ДоказМ“

Комисијата за жалби при Советот за етика во медиумите во Македонија утврди дека жалбата на новинарката Мирослава Бурнс поднесена поради два написи објавени на порталот „ДоказМ“ е основана. Комисијата одлучи дека написите на „ДоказМ“ прекршиле дури 6 членови од Кодексот на новинарите на Македонија. Станува збор за членот 1 (потребата од објавување точни и проверени информации), членот 3 (обврската за...

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја...