fbpx
Таг: Договор со Грција

таг: Договор со Грција

Маноиловски: Државата да застане зад пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои ќе гласаат „за“

Амнестија за сите и поддршка од државата за пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои ќе гласаат за Договорот со Грција, предложи пратеникот на ДУИ, Бранко Маноиловски на денешниот трет ден на расправата за уставните измени согласно Договорот со Грција. -Неколку дена слушам разговори филозофии, но се се сведува на едно. Да одиме во ЕУ и НАТО. А за тоа, знам јас, дека...

Во Собрание продолжува расправата за уставните измени

Во Собранието на Република Македонија и денеска ќе продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција. Неколкумина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница побараа средба помеѓу нивниот лидер Христијан Мицкоски и премиерот Зоран Заев за изнаоѓање решение за Договорот од Преспа...

Собраниската седница за уставни измени – тест за двотретинското мнозинство

Денеска во 11 часот ќе започне собраниската пленарна седница на која на дневен ред ќе се најде Предлогот на Владата за уставни измени кои произлегуваат од Договор со Грција. Предлогот за уставни измени во петокот беше изгласан во Комисијата за уставни прашања која расправаше два од можните десет дена. За предлогот гласаа 10 пратеници од владејачкото мнозинство додека 7 пратеници...

Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот на владата за уставни промени

Со 10 гласа „за“ и 7 „против“ Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот на Владата за пристапување кон менување на Уставот според Договорот од Преспа. Комисијата ја задолжи Владата во рок од 15 ден да подготви и достави текст со нацрт амандмани и да ги земе предвид забелешките изнесени на седницата на Комисијата. „За“ гласаа 10 пратеници од парламентарното мнозинство...

Заев до опозицијата: Знаеме дека сте против Договорот со Грција, но кажете како понатаму

Премерот Зоран Заев, на денешната седница на Комисијата за уставни прашања испрати апел до пратениците од опозицијата да размислат, како што рече, до самиот крај пред носењето одлука за уставните измени со кои ќе се спроведе Договорот со Грција. -Јасна е позицијата на опозицијата, вие сте против, но кажете како понатаму. Јасно е дека без опозицијата не можеме да го...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на координација со партиското раководство

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред почетокот на продолжението на седницата на Комисијата за уставни прашања одржуваат координација со партиското раководство. Координацијата се одржува во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Почетокот на продолжението на Комисијата за уставни прашања на која треба да продолжи претресот за Предлогот за пристапување кон уставни измени согласно Договорот со Грција е закажан во 14 часот. Претресот по оваа точка...

Втор ден комисиската расправа за уставните измени

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба ќе ја одржи втората седница на која се расправа за уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Грција. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија. Власта смета дека ова е неповторлива шанса за напредок на Македонија и членство во ЕУ и НАТО, а опозицијата тврди дека процесот е...

Меркел со писмо до Заев: Да се преземат важни чекори за имплементација на Договорот со Грција

Договорот од Преспа нуди историска шанса за Македонија и за зајакнување на добрососедските односи, нагласува германската канцеларка Ангела Меркел во писмото до македонскиот премиер Зоран Заев. „На 30 септември огромно мнозинство од над 90 отсто од оние кои учествуваа на референдумот гласаа „за“ договорот со Грција. Договорот нуди шанса за историски договор и зајакнување на односите меѓу двете земји. Тој...

Хан: ВМРО-ДПМНЕ да се откаже од деструктивниот пристап

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, во интервју за австриски „Стандард“ вели дека е запознаен со закани од страна на опозицијата против пратеници кои сакаат да ја напуштат партиската линија и да го поддржат Договорот со Грција во Собранието. Тој од ВМРО ДПМНЕ побарал да се откаже од, како што вели, деструктивниот пристап, и интересите на земјата и...

Бошњаковски: Примарна цел на Владата е да обезбеди двотретинско мнозинство

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е да се обезбеди двотретинско мнозинство, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски на прес-конференција во Владата. Одговарајќи на новинарско прашање во врска со информациите објавени во некои медиуми дека нема да има средба меѓу премиерот Зоран Заев...

Шекеринска-Османи: Институциите имаат легитимитет за имплементација на Договорот од Преспа

Со мнозински изразената волја за европска Македонија пратениците во Македонија немаат друга опција освен да ги следат гласовите на мнозинството со цел државата да го забрза членството во НАТО и ЕУ, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска на заедничка прес-конференција со вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи. - Ова е време кога на Македонија и потребно заедништво. Од една страна е...

Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори 

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорoт со Грција. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев во изјава дадена по свечениот час на новозапишаните студенти на ФИНКИ. Заев истакна дека денеска е ден за сублимирање на...

Заев: Нема да поднесам оставка, пратениците да го следат гласот на мнозинството

Европска Македонија доби повеќе гласови за од било кој победник на било кои избори во историјата на независна Македонија. Дури и ако имаше цензус и ако имаше 1.100.000 гласачи овој резултат од 600.000 граѓани ќе значеше јасна определба за европска Македонија, рече премиерот Зоран Заев на втората прес-конференција по завршувањето на референдумот. -Сега кога имаме мнозинска изразена волја за европска...

Почна гласањето на референдумот, право на глас имаат 1.806.336 гласачи

Утринава започна гласањето на референдумот на кој, според одлуката донесена од страна на Собранието, прашањето на кое ќе се изјаснат граѓаните гласи: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот на Република Македонија и Република Грција?“. Гласањето се одвива непречено, освен со неколкуминутно задоцнување на три гласачки места во Прилеп и едно во Чучер Сандево заради...

Загубени 25 години, резултатот е ист

Последниве месеци се дебатира за терминот Северна Македонија како компромисно решение за името по потпишувањето на договорт со Грција. Тој предлог, сепак, не e ниту нов. Ниту првпат предложен. Факсимил од насловната страница на весникот „Нова Македонија“, од 7 март 1993 година, го покажува насловот „Северна Македонија“ прифатливо за Грција?“ . Од тогаш минаа 25, според некои, неповратно загубени години, а...

Димитров: Изјавата на Иванов е срамно бегство од одговорност

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, изјавата на претседателот Ѓорге Иванов дека нема да излезе да гласа на референдумот ја оцени како „срамно бегство од одговорност“. - Да се каже тоа, не од Македонија, туку од преку океанот, е срамно бегство од одговорност. Да не се учествува е бегство од одговорноста. Одоговорноста од немање визија е огромна – рече Димитров...

Заев на „Фејсбук“: Македонскиот јазик ќе биде официјален во комуникацијата со ЕУ

Македонскиот јазик ќе биде официјален во Унија од 500 милиони жители, напиша премиерот Зоран Заев на својата официјална „Фејсбук“ страница. „Со зачленувањето во ЕУ, сите официјални комуникации меѓу Република Македонија и земјите членки на Европската Унија ќе се водат и преведуваат и на македонски јазик, како официјален и признаен на територија на која живеат половина милијарда жители“, пишува во објавата. Тој...

Владата в среда ќе соопшти колку ќе потроши за кампањата за референдумот

До среда ќе се знае колку ќе чини кампањата за претстојниот референдум. На следната владина седница, која според најавите ќе се одржи во среда, официјално ќе се одреди сумата која ќе се оддели за кампањата. Владата на последната седница ги задолжи министерствата и органите на државната управа до Министерството за финансии да достават информација за средствата коишто ги имаат на...

Димитров: Македонија се зацврствува со Договорот, никој нема да не дели и распарчува

Со Договорот со Грција, Македонија се зацврстува на светската мапа како држава. Никој нема да не дели и распарчува, напротив земјава станува полноправна членка на НАТО и почнува преговори со ЕУ, изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во интервју за „Телевизија 24“. Тој од идниот четврток еднаш неделно на „Прашајте го министерот“, ќе одговара на директни прашања од граѓаните...

Владата објави 10 факти за Договорот со Грција: Заштитени се јазикот и идентитетот, нема веќе ФИРОМ

На помалку од два месеци пред референдумот кој ќе се одржи на 30 септември, Владата на својата веб-страница објави 10 факти за Конечниот договор за решавање на македонско - грчкиот спор за името и за стратешко партнерство. Според Владата, Договорот е историски најдобра и фер шанса за граѓаните на Македонија. „Договорот е влог во македонската иднина, со кој го расчистуваме патот...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...