fbpx
Таг: Беџет Пацоли

таг: Беџет Пацоли

Мадагаскар ја призна независноста на Косово, соопшти Пацоли на „Твитер“

Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, изјави дека Мадагаскар ја признал независноста на Косово, на маргините на министерската конференција на Меѓународната организација на франкофонијата во Париз. Пацоли информацијата ја објави на својот твитер-профил. „Задоволство ми е да објавам дека Мадагаскар го призна Косово како независна и суверена држава“, напиша шефот на косовската дипломатија на „Твитер“. https://twitter.com/pacollibehgjet/status/934508081152708608 Заменик-министерот за надворешни работи, Петрит...

Џафери и Пацоли се заложиле за развивање на парламентарната соработка

Македонија и Косово придонесуваат соседските односи во регионот да се издигнат на највисоко можно ниво, истакнал претседателот на Собранието, Талат Џафери, на средбата со министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, кој е во официјална посета на земјава. „Претседателот Џафери, во име на Собранието, изрази целосна подготвеност за споделување на исуствата во процесот на евроинтеграциите со колегите од косовскиот...

Заев – Пацоли: Како две нови влади, имаме потенцијал за исчекор кон НАТО и кон ЕУ

Владата е определена Македонија да гради добри односи со Република Косово, како и со сите соседи и со тоа активно да придонесе за иднината на целиот регион на Западен Балкан, во Европската Унија и во НАТО, истакнал премиерот Зоран Заев на средбата со шефот на косовската дипломатија, Беџет Пацоли, кој е во еднодневна работна посета на Македонија. - Имаме потенцијал, како...

Земјите од Западен Балкан ќе бараат да не се воведуваат дозволи за патување во ЕУ

Македонија внимателно го следи развојот на настаните со иницијативата на Европската комисија, граѓаните на трети земји на кои не им е потребна виза за влез во Европската Унија, од 2020 година да аплицираат за дозвола за патување пред да пристигнат во ЕУ, соопшти денеска министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по средбата со шефот на косовската дипломатија Беџет Пацоли. Прашан...

Шефот на косовската дипломатија утре во официјална посета на Скопје

Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, утре ќе претстојува во еднодневна посета на Македонија, соопшти македонското министерство за надворешни работи. Покрај средбата со својот домаќин, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, Пацоли ќе биде примен и од претседателот на Собранието, Талат Џафери, и од премиерот, Зоран Заев. Се очекува на средбите да бидат разменети мислења за прашања од заеднички...

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема...