fbpx
Таг: Антонио Милошески

таг: Антонио Милошески

Силна поддршка од Германија по средбата на Ковачевски со канцеларот Шолц

По вчерашната официјална посета на премиерот Димитар Ковачевски во Германија и средбата со канцеларот Олаф Шолц, политичките партии од земјава денеска реагираат на пораките коишто ги упатија премиерите на двете земји. Од владејачкиот СДСМ велат дека посетата на Ковачевски на Германија донела дополнителни придобивки за државата и нашата европска иднина. „Директно од канцеларот Олаф Шолц добивме јасни и цврсти гаранции дека...

ДЕБАТА: Кинеското влијание во земјава расте, а граѓаните сонуваат за Кина како економски џин

Директни инвестиции во економијата, инфраструктурата, телекомуникациите, медиумите, академска соработка со универзитетите и функционирање на институтите Конфуциј се стратешките инструменти на кинеското влијание не само во Северна Македонија, туку и во другите земји. За кинеската „мека моќ“ во земјава не се известува доволно во македонските медиуми, додека кај граѓаните се создава апстрактна, идеализирана перцепција за Кина. Ова беа заклучните согледувања...

Анкетната комисија денеска остана и без сведоци и без дневен ред

Поради тоа што премиерот Никола Груевски денеска не дојде на Анкетната комисија за скандалот со прислушувани материјали се раскараа членовите на комисијата од редовите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ. Тие се натегаа околу тоа дали премиерот морал или не морал да дојде на денешната седница, како и околу самиот дневен ред на состанокот на комисијата. Инаку денеска Груевски го одложи своето присуство за...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...