fbpx
Таг: Амазонија

таг: Амазонија

Над 100 мртви делфини во Амазон како последица на зголемената температура на водата

Над сто мртви делфини се пронајдени во реката Амазон во Бразил, според бразилската истражувачка установа Мамирауа Институт. Овој настан се забележува среде историска суша во Бразил. Температурата на водата во некои места во Бразил е рекордно висока на некои места на реката, постигнувајќи и температури од над 39 Целзиусови степени, известуваат од Си-ен-ен. Забележани се и голем број мртви риби,...

Минатиот месец биле исечени рекорден број дрвја во Амазонија

Бројот на исечени дрвја во Амазонската дождовна шума во Бразил во јануари го надминал уништувањето на шумите во споредба со истиот месец минатата година. Обесшумената површина била пет пати поголема од онаа во 2021 година, што претставува најголема уништена површина во јануари од почетокот на евиденцијата во 2015 година, пишува „Би-би-си“. Во јануари биле обесшумени вкупно 430 квадратни километри, површина...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...