fbpx
Таг: АлександарПетрески

таг: АлександарПетрески

Нападнат поранешниот градоначалник на Охрид, Александар Петрески

Во отсуство на официјална информација од раководството на Секторот за внатрешни работи во Охрид, и понатаму кружат многу шпекулации и полувистини околу вчерашниот инцидент, во кој полесно е повреден поранешниот градоначлник на Охрид, Александар Петрески. Инцидентот се случил вчера попладне во канцеларијата на сопственикот на агенцијата за недвижности „Тримлум“, стружанецот Менди Ќура. Со него бил Александар Петрески кога во канцеларијата...

Нова кривична пријава за поранешниот градоначалник на Охрид

Поранешниот градоначалник на Општина Охрид, Александар Петрески, кој издржува мерка притвор, откако беше уапсен во акцијата „Јагула“, и поранешниот директор на јавното претрпијатие „Билјанини извори“ се осомничени дека незаконски дале под закуп градежно земјиште за 308 места за паркирање во центарот на Охрид, соопшти МВР. Петрески и поранешниот директор на „Билјанини извори“, Б.Ш. (59), се товарат за кривично дело злоупотреба...

Случај „Јагула“: Петрески осомничен за нови злоупотреби

Против поранешниот градоначалник на општина Охрид, Александар Петрески, кој е на издржување мерка притвор откако минатата недела беше уапсен во акцијата „Јагула“, охридската полиција поднела уште една кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување, со која се товари дека незаконски склучил 165 договори за привремени вработувања, соопшти МВР. Со ваквите активности, според полицијата, Петрески, во периодот од декември...

Во „Јагула“ приведени 14 лица како соработници на Петрески, по двајца се трага

Во акцијата на МВР, со оперативно име „Јагула“, приведени се 14 лица, а по две се трага за криминални дејства со кои му нанеле штета на буџетот на Општина Охрид во периодот од 2007 до 2013 година, соопшти Министерството за внатрешни работи. Кривични пријави се поднесени против 16 лица за кривични дела злосторничко здружување, злоупотреба на службена положба, перење пари, фалсификување деловни...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...