fbpx
Таг: Александар николовски

таг: Александар николовски

(ИНТЕРВЈУ) Николовски од УСС УКИМ: Ни треба практична настава што ќе ги подготви студентите за пазарот на труд

Потребно е ревидирање и унапредување на квалитетот на наставните програми на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (УКИМ) со цел вештините со кои се стекнуваат студентите да „се соединат“ со потребите на пазарот на работна сила. Заложби за воведување задолжителна практична настава каде студентот нема да добива само „печат“, туку ќе го искуси реалното функционирање на бизнисот, најавува...

Мицкоски се сретна со Орбан во Будимпешта, за Груевски ниту збор

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение информираше дека претседателот на партијата, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски во Будимпешта се сретнале со унгарскиот премиер Виктор Обран. Но, во соопштението за јавност, кое патем не е објавено на нивната веб-страница, нема детали околу тоа дали Мицкоски се сретнал и со почесниот претседател на партијата, осудениот поранешен премиер Никола Груевски, кој се...

Мицкоски на средба со Орбан во Будимпешта, нема информации за средба со почесниот претседател Груевски

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ информираат дека претседателот на партијата Христијан Мицкоски утре ќе има средба со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан. Меѓутоа оттаму не додаваат дали Мицкоски ќе се сретне и со почесниот претседател на партијата, Никола Груевски, кој како бегалец од правадата ужива азил токму во Унгарија. Во краткото партиско соопштение до медиумите, кое патем не е објавено на веб-страницата...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави против потписниците на Договорот со Грција

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави за креаторите и потписниците на Договорот со Грција и за Законот за јазиците, најави Александар Николовски, потпретседател на партијата. Според Николовски, иако веројатно дека судството и обвинителството нема да одговорат на нивните пријави, некои дела не застаруваат, па тој сепак порачува дека во иднина „некое независно правосудство ќе мора да ги извади од фиока овие...

Николоски: Наш партнер не е Москва, одлуката на владата за протерувањето е во ред

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервјуто за емисијата „200“ на телевизија „Алсат“ рече дека потегот на Владата да протера еден руски дипломат е во ред и дека „наш партнер не е Москва, наши партнери се Брисел, Лондон и Вашингтон“. - И министерот за надворешни работи и Владата прават грешка што ја исклучуваат опозицијата од овој процес на споделување информации...

По денешните притвори невозможен е дијалогот во Собранието, порача Николовски

Стотина членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ и вечерва протестираа пред Министерството за правда, барајќи ослободување и помилување на притворените лица за насилствата во Собранието од 27 април годинава, меѓу кои и пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски. И покрај најавите за повеќе блокади на раскрсници, беше блокирана само улицата пред Министерството за...

ВМРО-ДПМНЕ бара Хан во вторник да ја осуди платформата и да ги земе предвид протестите

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави три барања до еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, при неговата посета во вторник. Ова го најави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, при гостувањето во дневникот на телевизија „Сител“. „Прво, очекуваме јасно да ја осуди тиранската платформа и јасно да осуди мешање на странски држави во внатрешните работи на Република Македонија. И Албанија како и Македонија е земја кандидат...

Нов амбасадор во Брисел е Александар Николовски

Александар Николовски е новиот амбасадор на Македонија во Мисијата на ЕУ во Брисел, објави порталот „Сакам да кажам“. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ доаѓа на местото на Андреј Лепавцов, кој на оваа позиција беше пет години. Николовски (32) беше претседател на делегацијата на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Советот на Европа.

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева ја стартуваше изборната кампања на СДСМ

Специјалното јавно обвинителство ја стартуваше изборната кампања на СДСМ, а тоа што го прави Катица Јанева е обичен политички циркус и нема ниту „П“ од право, изјави денеска на прес-конференција Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ. Прес-конференцијата на Николовски беше свикана попладнево, откако претходно во Специјалното јавно обвинителство на распит се појавија поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и Тони Јакимовски,...

Николовски до Спасовски: Или биди министер или биди генерален секретар

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, на денешната собраниска седница посветена на пратенички прашања, го праша министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој е истовремено и генерален секретар на СДСМ, дали ќе си поднесе оставка на една од двете функции. - Според член 36, став 2 од статутот на СДСМ, функцијата генерален секретар и функција во извршната власт се неспоиви. Кога...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...