fbpx
Таг: Аксел Спрингер

таг: Аксел Спрингер

Новинарскиот гигант Аксел Спрингер склучи договор со OpenAI за авторски права

Глобалниот издавач на вести Аксел Спрингер почнува соработка со OpenAI, компанијата која стои зад четботот ChatGPT. Ова е прв договор од ваков вид кој ќе испорачува резимеа на содржините од Аксел Спрингер како одговор на прашањата на ChatGPT, објави Ројтерс. Како дел од договорот стои дека кога корисниците ќе постават прашање во ChatGPT, четботот ќе доставува резимеа на релевантни вести...

Германскиот издавач Аксел Спрингер вели дека новинарите би можеле да бидат заменети со вештачка интелигенција

Новинарите се изложени на ризик да бидат заменети со системи за вештачка интелигенција како ChatGPT, изјави извршниот директор на германската медиумска групација Аксел Спрингер, објави Гардијан. Објавата беше соопштена бидејќи издавачот се обиде да ги зголеми приходите на германските весници Билд и Ди Велт и да премине во „чисто дигитална медиумска компанија“. Наведено е дека претстојат кратења на работни места,...

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...