fbpx
Таг: АА

таг: АА

Власта незаинтересирана да ги прифати измените на законот за казина

Опозициските партии најавуваат амандмани на нацрт-законот за игрите на среќа, Министерството за финансии не е заинтересирано да ја информира јавноста за текот на законот, додека Движењето за борба против коцкање ги потсетува пратениците да прифатат нивните барања истакнати за време на протестот од 21 декември минатата година во Тетово, кој освен од граѓаните беше масовно поддржан и од верски...

Партиите бараат во пописот да се вклучи етничката припадност

Предлогот на директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во пописот од 2020 година да нема изјаснување за верската и етничката припадност на населението предизвика негативни реакции, главно кај албанските партии, со оглед на тоа дека Република Македонија е мултиетничката држава, но и непостоење на регистрација, известува „Порталб.мк“. ДУИ: Формиравме партиска комисија со луѓе со искуство и знаење во...

Алијанса за Албанците: Обвинителство да биде еднакво и кон Заев и кон Села

Алијанса за Албанците (АА) денеска ги повика и Јавното Обвинителство и Министерството за внатрешни работи (МВР да преземат мерки и да ги пронајдат лицата што при упадот во Собранието на 27 април 2017 година, а и потоа, посегнале по животот на претседателот на АА или се зканувале. Тоа на Фејсбук го прават „Македонски лавови“, порачува АА. „Овасе кукавички закани од...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...