fbpx
Таг: гас

таг: гас

Дојче веле: Ќе има ли крај на драматичниот раст на цените на енергијата?

Цените на енергија во 2021 година експлодираа. Греењето и точењето гориво се забележливо поскапи. Една од причините е закрепнувањето на светската економија. Но, и политиката придонесува за поскапувањата, пишува „Дојче веле“. Заздравувањето на глобалната економија јасно се гледа по растот на цените на најважните енергенси. Колку побрзо се опоравуваа најголемите светски економии, американската и кинеската, толку побрзо растеа цените на...

Енергетската криза во Западниот Балкан – слично на ЕУ, или сепак различно?

Очекувано, глобалната енергетската криза не го заобиколи Западниот Балкан. Меѓутоа, регионот покажува некои специфики споредено со ЕУ. Западниот Балкан е поврзан со Европската унија преку Договорот за енергетската заедница, во кој, покрај државите од нашиот регион, членуваат и Украина, Молдавија и Грузија. Со овој договор практично внатрешниот пазар на енергија на ЕУ се проширува на овие држави, што за нив...

Еурактив: Бугарија доби предизборен попуст од Гаспром

Бугарија доби необичен ценовен попуст од Газпром во ноември. Наместо поскапување за 32%, како што предвиде бугарската државна гасна компанија Булгаргаз, цената на гасот е намалена. Во ноември, цената на бугарскиот гас е 46,5 евра/MWh, што е речиси два пати помалку од тарифите на европските гасни центри, објави денес паневропска медиумска мрежа Еурактив. Во меѓувреме, бугарските власти започнаа истрага против...

Енергетската криза во ЕУ – да се прегрми зимата, а потоа…

Глобалната енергетската криза сериозно ја погодува Европската Унија. Сите традиционални извори на енергија поскапеа на светскиот пазар. Покрај пазарните фактори на понудата и побарувачката, за кризата придонесува и стравот и неизвесноста во пресрет на зимата.   Графикон 1: Цените на енергијата во ЕУ 2008-2021, Европска комисија Европската унија е силно зависна од надворешни енергетски ресурси. Според Еуростат, во 2019 година зависноста изнесувала...

Не се очекуваат ценовни шокови во земјава, владата и компаниите ги следат движењата на берзите

Стопанствениците и владата будно ќе ги следат движењата на берзите во светот и ќе се преземат мерки доколку е потребно, за да не дојде до ценовни шокови во земјава во наредниот период, се согласуваат стопанствениците и централната власт. Вчеравечер во Владата, на барање на Стопанската Комора на Северна Македонија се оствари средба со заменикот на претседателот на Владата задолжен за...

РКЕ одзеде лиценци на три компании за вршење енергетска дејност

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлуки со кои ги одзема лиценците за вршење на енергетска дејност на три друштва за трговија на големо со сурова нафта, нафтени деривати, биогорива и горива за транспорт. На Друштвото за градежништво, трговија и услуги „Гуливер инженеринг“ ДООЕЛ му се одзема лиценцата за вршење на енергетската дејност трговија на големо со...

Бектеши и Скрекас го потпишаа Договорот за изградба на гасоводот Грција-Северна Македонија

Министерот за економија, Крешник Бектеши и министерот за животна средина и енергија на Република Грција, Костас Скрекас, денеска во Атина го потпишаа Договорот помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Грција за развој на интерконекцијата за пренос на природен гас, Грција-Северна Македонија. Со потпишувањето на овој Договор се гарантира намерата на Владите на двете земји да ја...

Заев на „Економист“ во Атина: Северна Македонија станува енергетски коридор за земјите од Југoисточна Европа

Премиерот Зоран Заев во обраќање на конференцијата на „Економист“ во Атина ја истакна важноста на регионалната и економската соработка, особено за време на пандемијата и предностите и придобивките кога земјите работат заедно. Премиерот ги истакна можностите што нашата земја ги нуди за инвестиции, а се задржа и на договорот што денеска ќе се потпише меѓу двете земји за интерконекторот...

Минатата година забележан историски пад во потрошувачката на фосилни горива во САД

Американците минатата 2020 година потрошиле најмалку фосилни горива во последните неколку децении, покажуваат податоците на Американската управа за енергетски информации. Потрошувачката на нафта, природен гас и јаглен била намалена за 9 проценти во споредба со претходната 2019 година, што претставува најголемо годишно намалување откако управата почнала да собира вакви информации во 1949 година. За поголемиот дел од падот на потрошувачката...

Владата го усвои текстот на Договорот за изградба на интерконектор за гас со Грција

На 57. седница Владата го разгледа и прифати текстот на усогласениот Договор меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Грција за изградба на интерконекцијата за пренос на природен гас Грција - Северна Македонија и го овласти министерот за економија Крешник Бектеши во име на Владата да го потпише овој договор со Владата на Република Грција. „Со овој...

Изградбата на интеконекторот со Грција и носење на гасот до општините, се главни проекти за гасификацијата во 2021

Продолжувањето со гасификацијата е една од капиталните инвестиции на Владата која е во економските приоритети за 2021 година. Премиерот Зоран Заев најави дека во 2021 година и официјално ќе започне проектот изградба на гасовод помеѓу Северна Македонија и Грција со кој ќе се обезбедат дополнителни количини на природен гас од други извори со конкурентна цена, со сигурност и безбедност во...

Корисниците на природен гас од 1 јануари ќе добиваат пониски сметки за 6,16 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на денешната седница донесе одлука со која се намалува тарифата за пренос на природен гас во просек за 6,16 проценти, информираат од таму. Одлуката стапува на сила од 1 јануари 2021 година. „На крајот од годината една добра вест а тоа е дека на денешната последна седница за 2020 година донесовме одлука за...

Бислимовски: Гасното поврзување со Грција ќе значи пониска цена на гасот и до 20 отсто

„Ни претстои сериозна гасификација на земјава, по далеку пониски цени од сегашните. Проценките се дека цената на гасот би се намалила и до 20 отсто со идниот крак од Грција, преку Северна Македонија, па се до Косово, со што стануваме транзитна земја“, посочи претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни (РКЕ) услуги, Марко Бислимоски, на учеството на он...

Од денеска потопли радијатори, БЕГ го нормализира снабдувањето со топлинска енергија

Од денеска скопјани имаат потопли радијатори, уверуваат од Балкан енерџи груп (БЕГ), најголемиот снабдувач со топлинска енергија во Скопје. Завршена е редукцијата на испораката на топлина, која започна на 27 октомври и траеше до вчера, а причината за тоа беа ремонтите на мрежата и намалената испорака на гас од Бугарија. „БЕГ ги известува своите потрошувачи дека, како резултат на нормализираната...

РЕК Битола планира напуштање на јагленот и користење на гасот како главен енергенс

РЕК Битола фото: ЕСм
Во фокусот на идните планирани инвестиции на АД Електрани на Северна Македонија е реализацијата на нови проекти за производство на електрична енергија со зголемување на уделот во обновливи извори на енергија. Покрај другото, се планира РЕК Битола да го исфрли јагленот како енергенс за производство на електрична енергија и да се трансформира во капацитет кој ќе работи на природен...

Заев-Хоти: Автопатот кон Косово треба да биде готов за две ипол години, а ќе се потпише договор и за интерконектор за гас

Премиерот Зоран Заев денеска го пречека премиерот на Република Косово, Aвдулах Хоти во рамки на официјалната посета на нашата земја. Владината делегација на Косово предводена од премиерот Хоти, составена од заменик-претседателот на косовската Влада Дритон Селманај, министерката за надворешни работи и дијаспора Мелиза Харадинај Стубла и амбасадорот на Република Косово во земјата Ѓерѓ Дедај беше пречекана од страна на премиерот...

Интерконекторот за гас со Грција ќе ја направи државава енергетски коридор за земјите од ЈИЕ

Со поддршка на САД, Северна Македонија ќе забрза и иницира неколку проекти од енергетиката од особено значење за земјата и регионот, беше истакнато на денешната прес-конференција на премиерот Зоран Заев и Франсис Фенон, помошник државен секретар за енергетика и ресурси на САД. Средбата следуваше како континуитет на посетата на Заев на Атина пред две недели на тркалезната маса за регионалната...

Во завршна фаза е проектирањето на интерконективниот гасовод кон Грција

Активностите околу интерконективниот гасовод кон Грција, кој на државата ќе ѝ овозможат да се приклучи на гасоводот на „ТАП“ и на „ЛНГ“ терминалите кои се наоѓаат на брегот на Егејското море, се одвиваат спред предвидената динамика, изјави за „Мета.мк“, директорот на Национални енергетски ресурси (НЕР), Бајрам Реџепи. „Веќе е изработена студијата за влијанието врз животната средина, и во завршна фаза...

Трошиме малку гас и затоа скапо го плаќаме

Пазарот на природен гас во државава беше и остана недоволно развиен со мала потрошувачка и мал број на активни трговци и снабдувачи. Тоа е така, иако е целосно либерализиран уште од 2015 година, што значи цените се формираат слободно на пазарот од страна на учесниците. Според Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), во 2019 година има 4 субјекти кои увезуваат...

Во Куманово се зголемува бројот на физички и правни лица приклучени на гас

Јавното претпријатие „Куманово Гас“, лани го зголемил бројот на приклучоци на гас за дополнителни педесетина во однос на претходната година, а покрај правни субјекти кон дистрибутивната гасоводна мрежа се приклучиле и физички лица. „Во 2019 година, првпат од основањето на претпријатието, остваривме позитивен финансиски резултат и работевме со добивка од 600.000 денари во првиот квартал. И во останатите квартали се...

В понеделник ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

Во понеделник, на 20 мај, во Драмскиот театар во Скопје, со почеток во 19 часот и 30 минути ќе се одржи свечено врачување на наградата „Роман на годината“ за...