fbpx

Fillon matja e cilësisë së ajrit në Manastir

-

Arriti stacioni mobil për matje i cili do të mat ndotjen e ajrit në Manastir. Aparatet e laboratorit privat “Farmahem” një ditë para marshit të paralajmëruar protestues, u vendosën në një lokacion privat në Manastir, në afërsi të Shtëpisë së Oficerëve në “Shirok Sokak”.

Pasi Komuna nuk iu përgjigje Shoqatës “Për ne bëhet fjalë” se a do t’i lejojë stacionin mobil ta vendosin në pronën e Komunës në qendër të qytetit, ku gjendet stacioni Manastir-2, ata vendosën që ta stacionojnë tek miqtë e tyre.

-Matja e cilësisë së ajrit filloi sot. Pas 14 ditëve rezultatet e matjes do të dërgohen në Serbi që të kryhet analiza dhe raporti, pas çka qytetarët e Manastirit në fillim të Vitit të Ri do të kenë rezultate konkrete se çfarë ajri thithin, në veçanti ata qytetarë që jetojnë në qendër të qytetit- njoftoi Goran Pinza, nga shoqata “Për ne bëhet fjalë”.

Mjetet për mbulimin e shpenzimeve për matjen e cilësisë së ajrit janë siguruar nga mbështetës dhe miq të Shoqatës “Për ne bëhet fjalë”, por siç thonë edhe laboratori u ka dalë në ndihmë me atë që u ka ofruar çmime të ulëta për analizat e bëra.

Marshi i qytetarëve të Manastirit për ajër të pastër do të mbahet nesër më ora 11 e 30 prej para Shtëpisë së oficerëve në Manastir. Marshi do të niset përgjatë rrugës “Shirok Sokak” e deri tek Komuna ku do të kërkohet takim me kryetarin Taleski.

-Nëse Taleski nuk na pranon në bisedim, para dyerve të tij do të qëndrojnë deri në fund të orarit të punës, sepse dita e shtune është ditë punë, kështu që ai dhe administrata e tij patjetër duhet të jenë në vendet e tyre të punës- tha Pinza.

 

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.