fbpx
Tag: Rezultate

tag: rezultate

Mandatarët dhe numri i deputetëve në Maqedoninë e pavarur- shqyrtim historik dhe grafik

Kreu i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dje nga presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov mori mandatin e pestë me radhë për formimin e Qeverisë me shumicë parlamentare prej 51 deputetë në institucionin ligjvënës. Kjo nuk do të jetë hera e parë mandatin për formimin e qeverisë ta merr kandidati i partisë e cila në zgjedhje ka fituar numrin më të...

KSHZ: Të mërkurën pranë Kuvendit do t’i dorëzojmë vendimet për deputetët e zgjedhur

KSHZ sonte mbajti konferencë shtypi ku kryetari Aleksandar Çiçakovski konfirmoi rezultatet nga rivotimi në komunën e Tearcës, të cilat u publikuan në faqen zyrtare të Komisionit para disa orëve. LSDM ka 245 vota, VMRO DPMNE 149, VMRO për Maqedoni 2, BDI 1, PDSH 2, Aleanca për shqiptarët 1 ndërsa 3 fletëvotime janë të pavlefshme. “Në bazë të rezultateve nga vendvotime tjera...

Shilegov: Në Tearcë fituam 170 vota më shumë se në zgjedhjet e 11 dhjetorit

LSDM në Tearcë fitoi 170 vota më shumë sesa zgjedhjet e 11 dhjetorit, por votimi këtu ishte më shumë simbolik, tha zëdhënësi i LSDM-së dhe bartësi i listës së kandidatëve në NJZ 6, Petre Shilegov sonte në Tearcë. “Me krenari mund të them se banorët e Tearcës votuan për ndryshime, për jetë në Maqedoni pa marrë parasysh presioneve. Ata dolën...

Gjorçev porosit KSHZ-në që të mos mendoj të falsifikoj vullnetin e qytetarëve

Është koha që KSHZ t’i publikoj rezultatet finale nga zgjedhjet parlamentare dhe është koha pas një natë- ditë, KSHZ t’i publikoj mandatet, deklaroi sot pasdite në konferencë shtypi bartësi i VMRO DPMNE-së në NJZ 6, Vlatko Gjorçev. “Është e qartë që VMRO DPMNE është fitues. Është e qartë që VMRO DPMNE ka fitore të qartë si kristali me diferencë të...

Votat e dështuara janë fuqia e tretë politike në Maqedoni!

Sipas 99,72% të votave të numëruara, të dhënat zyrtare e KSHZ-së thonë se nga gjithsej 1.189.481 votues që kanë votuar, 37.812 fletëvotime janë të pavlershme. Numri i fletëvotimeve të pavlefshme është më i madh se numri i votave që i kanë marrë shtatë nga njëmbëdhjetë koalicionet që marrin pjesë në zgjedhje. Më shumë vota mori VMRO DPMNE, më pas LSDM, BDI...

Nota mesatare nga testimi ekstern është 3,26

Nota mesatare nga testimi ekstern është 3,26 ndërsa nxënësit do të mund të dërgojnë ankesa deri tek komisioni shkollor duke filluar prej nesër, 26 qershor deri më 30 qershor, kur do të ketë të drejtë ta shohin testin, njoftoi Qendra për provim shtetërorë. Vitin e kaluar mesatarja ishte 3,6. Arritje më të mira në testimin ekstern kanë komuna Qendër me rezultat...